Bilim 21 ARALIK 2009 / 15:42

İklim zirvesinin ardından

İklim Zirvesi, küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutmayı öngören ve yasal bağlayıcılığı bulunmayan ''Kopenhag Mutabakatı'' ile sona erdi.

İklim Zirvesi, küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutmayı öngören ve yasal bağlayıcılığı bulunmayan ''Kopenhag Mutabakatı'' ile sona erdi.


Özellikle zirvenin son günü, ABD ile Çin, Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika arasında, küresel ısınmaya yol açan sera etkisini yaratan gazların atmosfere salınımının sınırlandırılması yolundaki pazarlıklara sahne oldu.

Son gün kabul edilen ve yasal bağlayıcılığı bulunmayan, daha çok 'uzlaşı' niteliği taşıyan ‘Kopenhag Mutabakatı'' başlıklı mutabakat metninde, küresel ısınmada etkili olan sera gazı salınımının önemli oranda kısıtlanması gereğinin bilimsel açıdan da desteklendiği vurgulandı. Mutabakat metninde ''Bu çerçevede küresel sıcaklık artışının 2 dereceden daha az olmasını sağlamak amacıyla gaz salınımında kısıtlama yapılması gerektiği'' ifadeleri ve gelecek yılın sonuna kadar üzerinde uzlaşılan konulara yasal bağlayıcılık getirilmesinin ele alınması önerisi yer aldı.

Salınımın denetlenmesi, özellikle Çin'in uluslararası denetime karşı çıkması nedeniyle zirve süresince üzerinde en fazla tartışma yapılan konular arasında yer aldı. Mutabakat metni, gelişmekte olan ekonomiye sahip ülkelerin bu alandaki çabalarının yine kendileri tarafından gözlemlemesini ve gözlem sonuçlarını iki yılda bir BM'ye iletmesini öngörüyor.