Bilim 08 ARALIK 2009 / 08:54

İklim zirvesinden ilk haberler

Dünya İklim Zirvesi dün Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da başladı. İki hafta sürecek toplantılar,105 dünya liderinin katılacağı zirveyle sona erecek.

Dünya İklim Zirvesi dün Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da başladı. İki hafta sürecek toplantılar,105 dünya liderinin katılacağı zirveyle sona erecek.


192 ülkeden 15 bin kişinin katılımıyla düzenlenecek toplantılarda 2012 yılında sona erecek Kyoto Protokolü'nün yerini alacak yeni bir iklim sözleşmesi için görüşmeler yapılacak. Yeni imzalanacak sözleşmeyle atmosferde sera etkisi yapan zararlı gaz salınımının azaltılması ve yoksul ülkelere temiz teknoloji için milyarlarca dolarlık yardım yönünde anlaşmaya varılması hedefleniyor. Zirvede, karbon gazlarının azaltılmasının yol açacağı maliyetin paylaşımı konusunda zengin ülkelerle yoksul ülkeler arasındaki derin güvensizliğin de üstesinden gelinmesi ümit ediliyor.

Kyoto protokolünde sanayileşmiş ülkelerin 2012'ye kadar sera gazı salımlarını azaltması isteniyordu. Bu sefer ise aralarında Çin ve Hindistan'ın da bulunduğu belli başlı tüm kirleticilerden, kuraklığı, çölleşmeyi, orman yangınlarını, deniz seviyesinin yükselmesi eğilimini tersine çevirmek için destek isteniyor.

Kopenhag toplantısının amacı, siyasi olarak bağlayıcı bir anlaşma yapmak ve yasal detaylar için 2010'da yeni bir takvim ortaya koymak olarak tanımlanıyor.

Kopenhag'da neler tartışılacak?

Kopenhag zirvesindeki temel tartışma konularınıysa şu başlıklar oluşturuyor:

- Başta gelişmiş ülkeler olmak üzere sera gazları salımının azaltılması hedefleri, - Gelişmekte olan ülkelerin iklim değişimine adaptasyonu için bu ülkelere mali destek, - Dünyadaki ormanlık alanların tahribatını 2030'a kadar sona erdirmek için bir karbon ticareti planı oluşturulması.

Peki ilk gün neler oldu?

ABD, Kopenhag iklim görüşmelerinin ilk gününde sera gazlarının insan sağlığını tehlikeye soktuğunu dile getirerek zirveye destek sağlayan bir karara vardı.

ABD Çevre Koruma Ajansı, 2020'de ülkedeki tüm zararlı emisyonların azaltılacağını öngören kanunun durdurulduğu senatodan, bir yasama olmadan da gezegeni tehdit eden gazları düzenleyeceğini bildirdi.

Bu karar Kopenhag'da zirvenin ilk açılış gününde alındı. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Sekreteri Yvo de Boer, "Senato eğer zararlı gaz salınımı üzerinde bu yasamayı uygulamakta başarısız olursa, o zaman yönetim yetki düzenlemesi getirecektir" dedi.

ABD, Çin'den sonra dünyayı en çok kirleten ülke. WWF'ından Keya Chatterjee alınan bu karar üzerine, "Bu harika bir haber ve ABD yönetiminin temiz hava yasasını yürürlüğe koymakta karalı olduğunu gösteriyor" yorumunda bulundu.

Başkan Barack Obama, önümüzdeki yıllarda daha derin kesintilerle 2020 yılına kadar 1990'lardaki gaz salınımı seviyesinin altına inerek yüzde üç oranında gaz salınımı azaltmayı hedefliyor. Aslında pek çok gelişen ülke Washington'dan daha fazlasını bekliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun