Bilim 28 ARALIK 2015 / 10:15

iChip ile antibiyotik direncine sahip bakterilerin sonu geliyor

2015’in son günlerindeyken, bilim insanları yeni bir antibiyotik keşfettiklerini duyurdu. Teixobactin ismi verilen bu antibiyotik, birçok antibiyotik direncine sahip bakterilere karşı etkili olduğu belirtiliyor.

Antibiyotikler doğada bulunan bakterilerden oluşuyor. Ancak bakterilerin yüzde 99’unun kültür haline getirilememesi antibiyotik üretiminin önündeki en büyük engel.  Northeastern Üniversitesi’nden bir grup bilim insanının ürettiği, iChip isimli cihaz ile bu problemin önüne geçmesi planlanıyor. Bakterilere doğal yaşam ortamı sunan bu cihaz, bakterilerin laboratuvarda kültür haline getirilmesini sağlıyor.

iChip sayesinde binlerce yeni bakteriyi laboratuvarda geliştirmeyi başaran ekip, kısa süre içerisinde 25 farklı antibiyotik üretecek. Adaptasyon Genetiği ve İlaç Direnç Merkezi’nin yöneticisi Stuart Levy konuyla ilgili yaptığı açıklamada; araştırmanın henüz çalışma aşamasında olduğunu ve daha araştırılması gereken birçok şeyin olduğunu belirtiyor. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun