Bilim 20 ARALIK 2011 / 15:00

IBM Watson şimdi de sıtmanın çaresini arıyor

IBM Watson şimdi de sıtmaya çare arıyor

'Jeopardy!' yarışmasında 1 milyon dolar ödül kazanan IBM’in yeni nesil yapay zeka ürünü Watson, bu ödülün bir kısmını Scripps Araştırma Enstitüsü’ne bağışladı. Enstitü bu parayı sıtma tedavisi araştırmalarında kullanacak. İlaçla tedavi edilemeyen sıtma hastalığı için bir tedavi yöntemi bulmayı hedefleyen projede, IBM’in World Community Grid bilgisayar ağı kullanılıyor. Bu ağa dünyanın dört bir yanından katılan insanlar kendi bilgisayarlarının atıl zamanlarını IBM’in kullanımına açıyor ve böylece, normalde 2 milyon kişisel bilgisayarı gerektirecek ve 100 yıl sürecek araştırmaların, kamuoyunun da desteğiyle bir yılda tamamlanması hedefleniyor.

IBM'in Watson adlı bilgi işlem sistemi, yılın ilk aylarında Jeopardy! yarışmasında iki tanınmış yarışmacıyı yendikten sonra tüm dünyada dikkatleri üzerine çekmişti. Adını IBM’in kurucusundan alan ve doğal dilde yöneltilen soruya hızlı, doğru ve rahat bir şekilde yanıt verebilme yeteneğine sahip bir bilgi işlem sistemi olan Watson, yarışmada kazandığı 1 milyon dolarlık ödülü değişik kurumlara bağışlamıştı.

Bunlardan biri olan dünyanın en büyük bağımsız ve kar amacı gütmeyen biyomedikal araştırma kuruluşlarından biri olan Scripps Research Institute (Scripps Araştırma Enstitüsü), Watson’un bağışladığı parayı insan sağlığı için çok önemli olan bir araştırma projesi için kullanacağını açıkladı. Proje, ilaçla tedavi edilemeyen sıtma hastalığı için bir tedavi yöntemi bulmayı içeriyor.

Milyonlarca bilgisayar tedavi için çalışacak

Dünyanın en yayın ve ölümcül hastalıklarından biri olarak kabul edilen sıtmaya karşı Scripps Enstitüsü, IBM tarafından yönetilen ve finanse edilen World Community Grid isimi halka açık bir bilgisayar ağını kullanarak 100 yıl sürebilecek bir araştırmanın bir yılda tamamlanabileceğini öngörüyor.

Scripps Araştırma Enstitüsü ve IBM, kişisel bilgisayarı olan herkesi, simulasyonları gerçekleştirecek ve sayıları işleyecek bir tür “insanlığın süper bilgisayarı” olan World Community Grid programının web sitesinde başlattıkları "GO Fight Against Malaria" (Sıtmaya Karşı Savaşalım) adlı projeye katılmaya teşvik ediyor.

80’i aşkın ülkeden bugüne dek 575 bin kişinin gönüllü katılımıyla, yaklaşık 2 milyon kişisel bilgisayarın kullanılmayan bilgi işlem gücünden beslenen World Community Grid programı, kullanılmadığı sürelerde kişisel bilgisayarlara küçük bilgi işlem görevleri vererek, sonuçlarını bir hastalığın tedavisi, yenilenebilir enerji malzemeleri, temiz su teknikleri ya da daha sağlıklı temel besin maddeleri geliştirmek için arayışları olan bilim insanlarıyla paylaşıyor.

Scripps Enstitüsü’nden bilim adamları yedi yıldır devam eden IBM World Community Grid programının sağladığı kaynaklardan yararlanarak sıtmanın mutasyona uğrayan ve ilaçlara dirençli türlerini tedavi edecek ilaçların geliştirilmesine faydalı olacak milyonlarca bileşeni daha hızlı analiz edecek ve elde ettikleri verileri kamuoyuyla paylaşacak. Projeye ilişkin daha ayrıntılı bilgi almak için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun