Bilim 12 ARALIK 2012 / 11:31

IBM, ışık üzerinden bilgi akışı sağlanan çip üretti

IBM, teknolojide yeni bir boyutun kapısını, çipin yapısını tamamen değişti. Şirket, çip üretiminde silikon nanofotonik kullanılabileceğini kanıtladı.IBM geleceğin bilgisayarları için bilgiyi elektrik sinyalleri yerine ışıkla aktarabilecek önemli bir gelişmeye imza attı. IBM “Silikon Nanofotonik” olarak adlandırılan bu önemli gelişme değişik optik bileşenlerin elektrik devreleriyle yan yana yarı iletken teknolojiyi kullanarak tek yarı iletken silikon çip üzerinde birleşmesini sağlıyor.

Buluşa göre ışık sinyalleri, verileri çarpıcı hızlarla hareket ettirerek sunucuların, veri merkezlerinin ve süper bilgisayarların genişbant darboğazlarını çözmeye yardımcı olacak. 10 yılı aşkın süredir devam eden araştırmaların sonunda silikon nanofotonik artık ticari amaçlı kullanılacak uygulamalarda geliştirilmek için hazır bulunuyor.

Kurumsal ağlarda üretilen ve iletilen verilerin boyutu yeni uygulamalar ve hizmetlerin patlama yapmasıyla her geçen gün daha da büyüyor. Silikon nanofotonik, çip performansı ve bilgi işlem gücü için artan talepleri yakalamaya yardımcı olacak. Silikon nanofotonik teknolojisi büyük sistemlerin çeşitli parçalarını- birkaç santimetre ya da kilometrelerce uzakta olan- büyük sistemlerin çeşitli bölümleriyle kusursuzca birbirine bağlıyor ve optik fiber ağlar üzerinden ışık sinyalleriyle terabaytlarca veriyi taşıyor. Böylece de büyük veriler mücadele ediyor.

Yüksek performanslı 90 nanometre tamamlayıcı metal oksit yarı iletken (CMOS) ürün grubuna birkaç işlem modülü ekleyerek, dalga bölmeli çoklama (WDM), modülatörler ve detektörler gibi çeşitli silikon nanofotonik bileşenler metal oksit yarı iletken (CMOS) elektrik devreleri ile yan yana entegre oluyor.

IBM’in tamamlayıcı metal oksit yarı iletken (CMOS) nanofotonik teknolojisi sayesinde artık 25 Gbps hızında veri aktarımı mümkün olacak. Bununla beraber, söz konusu teknoloji sayesinde bir takım paralel optik verinin tek bir fiber ağdan taşınması gerçekleşmiş olacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun