Bilim 28 MART 2016 / 10:29

IBM 30.000 kat hızlı öğrenebilen yapay zeka çipi hazırlıyor

Teknoloji devi IBM, binlerce işlemci kullanılarak hazırlanan öğrenebilen yapay zekaları tek çip ile çözmeye çalışıyor.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft'un öğrenebilen yapay zekası Tay'in 24 saat gibi kısa bir sürede yoldan çıkarak ırkçı, lanet bir karakter haline dönüşmesiyle beraber fişinin çekildiğini sizlerle paylaşmıştık. Diğer taraftan Google de AlphaGo isimli öğrenebilen yapay zekasını, dünyanın en ünlü Go oyuncularının birinin karşısına çıkarmıştı. Oyuncuyu 4-1 yenerek büyük bir zafer elde eden yapay zeka, söylenene göre binlerce CPU'dan oluşan devasa bir "bilgisayar" tarafından kontrol ediliyor. İnsan zekasının ve öğrenmesinin taklit etmesinin zorluğu, anca binlerce işlemci kullanılarak aşılabilmiş...

IBM'de çalışan Tayfun Gökmen ve Yuri Vlasov ikilisinin icat ettiği yeni işlemci türü, yapay zeka öğrenmesinin çok daha kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. Resistive Processing Unit (RPU) olarak tanımlanan işlemci tipinin, derin öğrenme işinde standart işlemcilere göre 30.000 kata kadar daha güçlü. Böylece binlerce işlemci yerine tek işlemci de kullanılarak çok daha hızlı bir şekilde öğrenme işlemi gerçekleştirilebiliyor.

Bu kadar güçlü bir zekaya sahip olacak bir yapay zekanın gerçekleştirebileceği şeyleri de merakla beklemekteyiz. Muhabbet edip ırkçılık yapmaktan çok daha fazlasını gerçekleştirebileceğini inanıyoruz.