Bilim 28 MART 2016 / 10:29

IBM 30.000 kat hızlı öğrenebilen yapay zeka çipi hazırlıyor

Teknoloji devi IBM, binlerce işlemci kullanılarak hazırlanan öğrenebilen yapay zekaları tek çip ile çözmeye çalışıyor.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft'un öğrenebilen yapay zekası Tay'in 24 saat gibi kısa bir sürede yoldan çıkarak ırkçı, lanet bir karakter haline dönüşmesiyle beraber fişinin çekildiğini sizlerle paylaşmıştık. Diğer taraftan Google de AlphaGo isimli öğrenebilen yapay zekasını, dünyanın en ünlü Go oyuncularının birinin karşısına çıkarmıştı. Oyuncuyu 4-1 yenerek büyük bir zafer elde eden yapay zeka, söylenene göre binlerce CPU'dan oluşan devasa bir "bilgisayar" tarafından kontrol ediliyor. İnsan zekasının ve öğrenmesinin taklit etmesinin zorluğu, anca binlerce işlemci kullanılarak aşılabilmiş...

IBM'de çalışan Tayfun Gökmen ve Yuri Vlasov ikilisinin icat ettiği yeni işlemci türü, yapay zeka öğrenmesinin çok daha kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. Resistive Processing Unit (RPU) olarak tanımlanan işlemci tipinin, derin öğrenme işinde standart işlemcilere göre 30.000 kata kadar daha güçlü. Böylece binlerce işlemci yerine tek işlemci de kullanılarak çok daha hızlı bir şekilde öğrenme işlemi gerçekleştirilebiliyor.

Bu kadar güçlü bir zekaya sahip olacak bir yapay zekanın gerçekleştirebileceği şeyleri de merakla beklemekteyiz. Muhabbet edip ırkçılık yapmaktan çok daha fazlasını gerçekleştirebileceğini inanıyoruz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun