Bilim 11 EYLÜL 2009 / 09:44

Hükümetler araç yakıtı olarak karbondioksiti mi destekleyecek?

Yakıt hücreli elektrikli araçları geliştirme ve piyasaya sürme Mutabakat Yazısı imzalandı.

Yakıt hücreli elektrikli araçları geliştirme ve piyasaya sürme Mutabakat Yazısı imzalandı.


Yakıt hücresi teknolojisinde önde gelen araç üreticilerinin bir mutabakat yazısı ile yakıt hücreli elektrikli araçların geliştirilmesi ve piyasaya sürülmesine ilişkin ortak bir açıklama yaptığını duyurdu. İmza veren otomobil üreticileri, 2015'ten itibaren çok büyük sayıda yakıt hücreli elektrikli aracın satışa sunulabileceğini büyük bir olasılık olarak görüyor ve bu sayının dünya çapında birkaç yüz bin adet olması amaçlanıyor. Her otomobil üreticisi kendi özel üretim ve ticari stratejilerini ve zaman çizelgesini uygulayacağı için, yakıt hücreli elektrikli araçların satışa sunulması yukarıda bahsedilen hedef yılının öncesinde gerçekleşebilir.

Son on yıldır hükümetler, otomobil üreticileri ve enerji sektörü, emisyon yönetimi ve karbondioksitin azaltılmasıyla ilişkili birçok hedefin gerçekleştirilmesi amacıyla hidrojenin karayolu taşımacılığında öncelikli yakıt seçeneği olarak seçilmesine önem gösteriyor. Perakende yakıt şirketlerinin, kamu hizmeti tedarikçileri ve mühendislik şirketlerinin mevcut tanıtım projeleri, hidrojenin yakıt olarak üretilmesinin, depolanmasının, taşınmasının ve konuşlandırılmasının teknik olarak uygun olduğunu göstermektedir.

İmza atan üreticiler, Avrupa'da, Almanya başlangıç noktası olmak üzere bir hidrojen altyapısı oluşturma ve aynı zamanda da ABD, Japonya ve Kore gibi dünyanın diğer bölgelerinde de pazara nüfuz etmesi için benzer kavramlar geliştirme fikrini destekliyor.