Bilim 24 HAZİRAN 2009 / 13:16

Huawei 4. nesil baz istasyonları için 1,5 milyonuncu alıcı-vericiyi üretti

Huawei, 2 sene önce piyasaya sunduğu dördüncü nesil baz istasyonu alıcı-vericilerinde üretim adedinin 1,5 milyonu geçtiğini duyurdu.

Huawei, 2 sene önce piyasaya sunduğu dördüncü nesil baz istasyonu alıcı-vericilerinde üretim adedinin 1,5 milyonu geçtiğini duyurdu.


Huawei, dördüncü nesil baz istasyonları için 1,5 milyonuncu alıcı-vericiyi (TRX) ürettiğini duyurdu. Huawei'den yapılan açıklamada 1,5 milyon adetlik üretime, planlanandan 1 sene önce ve 2 yıl içinde ulaşıldığı belirtildi. SingleRAN çözümü, operatörlere çok modlu kablosuz ağlarda bir yakınsama olanağı sunuyor, baz istasyonlarının, baz istasyonu denetleyicilerinin, istasyon, operasyon ve bakım yönetiminin biraraya getirilmesini sağlıyor. SingleRAN çözümünün ana bileşenlerinden biri olan dördüncü nesil baz istasyonu, çok modlu radyo erişim ağlarını (GSM, TD-SCDMA, UMTS, LTE, CDMA ve WiMAX) desteklerken, bir yandan da All-IP teknolojilerinin çevre hassasiyetini artırıyor ve ağ operatörlerine yüzde yüz yakınsak bir çözüm sunuyor.

Current Analysis firmasının Araştırma Müdürü Peter Jarich, konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: "Yeni teknolojilere yumuşak geçiş ve bu geçişin kazandıracağı tasarruf konuları da dahil olmak üzere ağ yakınsaması, bugün mobil operatörler için çok ciddi bir gereksinim haline gelmiş bulunuyor. Artık tek bir baz istasyonunun 2G'yi de, 4G'yi de ve aynı zamanda 3GPP2 teknolojilerini de desteklemesini bekliyorlar. Huawei, bu talepleri zamanında gördü."


Huawei Kablosuz Ürünler Bölüm Başkanı Wan Biao ise, şirketin SingleRAN çözümlerini kullanan operatörlerin 2009'da yatırımlarının karşılığını almaya başlayacaklarını, bunun da SingleRAN çözümlerine yönelik ilgiyi güçlendireceğini düşünüyor. Huawei'nin dördüncü nesil baz istasyonları dünyanın 100 ülkesinde 20'den fazla büyük operatör tarafından kullanılıyor.