Bilim 26 KASIM 2010 / 15:12

Hong Kong da LTE ile tanıştı

Diğer yandan yeni nesil internet altyapısının Türkiye'ye 2013'ten önce gelmesi beklenmiyor.

Diğer yandan yeni nesil internet altyapısının Türkiye'ye 2013'ten önce gelmesi beklenmiyor.


Ülkemizde arka arkaya tanıtımı yapılan, altyapımız neredeyse hazır denilen, ancak 2013 ya da 2014'ten önce hayata geçmesi beklenmeyen LTE (Long Term Evolution) teknolojisi Hong Kong'da kullanılmaya başlandı.

LTE altyapısı mobil bağlantı üzerinden saniyede 100 megabite kadar çıkılmasını sağlıyor. Bu sayede yüksek çözünürlükteki (HD) filmleri dahi kablosuz bağlantı üzerinden, hiçbir duraksama yaşamadan izlemek mümkün.

Bu teknoloji, ilerleyen yıllarda internet üzerinden izlenecek yayınların yolunu ve altyapısını oluşturacak. LTE teknolojileri şu anda Avrupa ve İskandinavya'nın bazı bölgelerinde, ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılıyor.

Yine de sunduğu yüksek hıza rağmen LTE altyapısı ITU'nun (Uluslararası Telekomünikasyon Örgütü) yeni belirlediği standartlara göre 4G olarak tanımlanmıyor. Bu bağlantıya 3.5G veya 3.9G deniyor.

Türkiye'de daha önce tüm operatörler, Turkcell, Avea ve Vodafone LTE testlerini gerçekleştirmişti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun