Bilim 30 NİSAN 2009 / 12:30

Hollywood, RealNetworks'e dava açtı

Yapımcıların "kirala, kopyala ve iade et yazılımı" olarak nitelendirdikleri RealDVD isimli yazılım, Hollywood'un avukatları ile RealNetworks'ü karşı karşıya getirdi.

Yapımcıların "kirala, kopyala ve iade et yazılımı" olarak nitelendirdikleri RealDVD isimli yazılım, Hollywood'un avukatları ile RealNetworks'ü karşı karşıya getirdi.


RealNetworks tarafından geliştirilen DVD kopyalama yazılımı RealDVD, kullanıcılara kiraladıkları filmleri kopyalama imkanı tanıdığı gerekçesiyle dava edildi. İddiaya göre, yazılım kiralanan DVD'lerin kopyalanarak sürekli olarak kullanılmasına olanak tanıyor.San Fransisco federal mahkemesine başvuruda bulunan Hollywood yapımcılarını temsil eden avukatlar, Seattle merkezli RealNetworks şirketinin kullanıcılara kullandıkları DVD'leri bilgisayarlarının sabit disklerine kopyalamalarına olanak tanıyan RealDVD yazılımının satışının engellenmesini talep ettiler. RealNetworks'u savunan avukatlar ise, RealDVD yazılımının telif haklarını koruma algoritmasıyla donatıldığını ve uygulama ile kopyalanan DVD'lerin yalnızca bu işlemi gerçekleştiren bilgisayarda ve tek kullanıcı hesabıyla izlenebildiğini açıkladılar.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun