Bilim 11 EYLÜL 2008 / 15:32

Hızlı internette Avrupa koşuyor, Türkiye geride kalıyor

Avrupa Alternatif Telekomünikasyon Operatörleri Derneği (ECTA), Avrupa’da hızlı internet kullanımıyla rekabet durumunu inceleyen raporunun sonuçlarını açıkladı.

Avrupa Alternatif Telekomünikasyon Operatörleri Derneği (ECTA), Avrupa’da hızlı internet kullanımıyla rekabet durumunu inceleyen raporunun sonuçlarını açıkladı.


Avrupa Alternatif Telekomünikasyon Operatörleri Derneği (ECTA), yılda iki kez yayımlanan ve Avrupa’da hızlı internet kullanımı ile rekabeti inceleyen raporunun sonuçlarını açıkladı. Hazırlanan rapor, Avrupa’da hızlı internet abone sayısının 100 milyona ulaştığını ortaya koyuyor. Çalışmada; 10 MB/s'den daha yüksek hızlı internet hizmetlerinin neredeyse tamamının alternatif işletmeciler tarafından verildiği vurgulanıyor. Yerleşik işletmecinin bu hizmetlerde payının çok düşük olduğu belirtiliyor. Rapora göre, İsveç gibi hızlı internet konusunda öncü olan ve her on kişiden birinin hızlı internet abonesi olduğu bir ülkede bile yüksek hızlı internet hizmetlerinin yüzde 70’i alternatif işletmeciler tarafından sağlanıyor. B hizmetlerde yerleşik işletmecinin payı ise yüzde 20. ECTA'nın raporunda, hızlı internet aboneliğinin yaygınlaşması için rekabetin geliştirilmesine ve fiber erişimine öncelik verilmesi gerektiği belirtiliyor. Alternatif işletmecilerin hızlı internet hizmeti vermelerindeki en önemli engelin yerleşik operatörün altyapıyı elinde bulundurmasından kaynaklandığı da vurgulanıyor. Avrupa’da internet hizmetlerinin yüzde 18’inin alternatif altyapılar ile sunulduğu, geriye kalan bölümünde de yerleşik operatörün altyapısının alternatif işletmeciler tarafından hizmet vermek için kullanıldığı belirtiliyor.


Türkiye “hızlanmalı”


Rapordaki verilere bakıldığında Türkiye çok gerilerde kalıyor. Avrupa’da her on kişiden biri yüksek hızlı internet hizmeti (10 MB üstü) alabiliyorken, Türkiye’de abonelere sunulan en yüksek hız paketi 4 MB’i geçmiyor. Avrupa’da internet yaygınlık oranı yüzde 30’lara ulaşırken Türkiye’de bu oran sadece yüzde 6 ile sınırlı kalıyor. Avrupa’da hızlı internet hizmetlerinin yüzde 17’si alternatif işletmecilerin kendi altyapıları üzerinden sunuluyor. Türkiye’de böyle bir alternatif mevcut değil. Avrupa’daki rakamlara yetişebilmek için öncelikli olarak veri akış erişimi ve yerel ağın paylaşıma açılmasının etkin olarak uygulanması gerekiyor. Rapora göre ancak bu sayede piyasanın rekabet edilebilir duruma getirilmesi mümkün olabilir.Avrupa’da internet hizmetlerinin yüzde 83’ü DSL, yüzde 15’i kablo, yüzde 1’i ise fiber erişim ile veriliyor. Türkiye’de ise web erişiminin yüzde 99,15’i DSL, yüzde 0,85’i kablo altyapısı ile sağlanıyor.  Sektör temsilcilerine göre de piyasanın rekabete açılması için Türkiye’de kablo şebekesinin etkin olarak kullanılması gerekiyor.  Rapordan çarpıcı veriler* Avrupa’da hızlı internet hattı sayısı son bir yılda yüzde 20,9 arttı.* İskandinav ülkeleri, hızlı internet konusunda liderliği koruyor. Danimarka’da nüfusun yüzde 36’sı hızlı internet abonesi, Hollanda, İsveç ve Finlandiya’da ise bu oran yüzde 30.* İsveç’te nüfusun yüzde 10’u Yüksek hızlı internet (10 MB üstü) abonesi.* Yüksek hızlı internet hizmetinin büyük bir kısmı alternatif operatörler tarafından veriliyor.* İsveç’te nüfusun yüzde 5’i fiber erişim ile yüksek hızda internet hizmeti alıyor.* IPTV konusunda en gelişmiş ülke Danimarka. Nüfusun yüzde 5’i IPTV hizmeti alıyor.   


 


 


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun