Bilim 11 EYLÜL 2008 / 11:32

Hızlı internet projesinde yeni dönem

İnternet arama motoru Google'un desteğiyle kurulan yeni bir teknoloji şirketi, daha ucuza hızlı internet erişimi sağlamaya hazırlanıyor.

İnternet arama motoru Google'un desteğiyle kurulan yeni bir teknoloji şirketi, daha ucuza hızlı internet erişimi sağlamaya hazırlanıyor.


İnternet arama motoru Google'un desteğiyle kurulan yeni bir teknoloji şirketi, gelişmekte olan ülkelerde, geleneksel kablolu sistemden daha ucuza hızlı internet erişimi sağlamaya yönelik planlarını açıkladı. O3b adlı şirket, kuracağı ağ için 16 uydu satın alacağını duyurdu. 03b, İngilizce'de "Other 3 billion" (Diğer 3 milyar) sözcüklerinin kısaltmışı ve dünyanın farklı bölgelerinde yeraltı fiber optik internet sistemi bulunmayan ya da bu sistemin kurulmasının çok pahalıya mal olacağı ülkelerde yaşayan üç milyar kişiyi temsil ediyor. Şirket, bu bölgelerde hızlı veri iletiminin maliyetini sekizde bire düşüreceğini, yerel telefon ve internet şirketlerinin bu sisteme bağlanabileceğini belirtiyor. Şirketin kurulmasında, Amerikalı yayıncı John Malone ve HSBC bankasının da payı var. 750 milyon dolarlık projenin gelişmekte olan ülkelerde internet erişimini yaygınlaştırma hedeflerine hizmet edeceği belirtiliyor. O3b'nin Fransız Thales Alenia Space şirketine sipariş verdiği uyduların 2010 yılında hizmet vermeye başlayabileceği düşünülüyor. Proje, Afrika, Asya, Latin Amerika ve Orta Doğu ülkelerini kapsıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun