Bilim 21 NİSAN 2009 / 06:32

Hidrojen Evleri geziye çıkıyor

Anel Grup şirketlerinden E-Sistem, Birleşmiş Milletler Hidrojen Enerjisi Araştırma Merkezi (UNIDO-ICHET) ile birlikte geliştirdiği “Gezici Hidrojen Evi Projesi”ni hayata geçirdi.

Anel Grup şirketlerinden E-Sistem, Birleşmiş Milletler Hidrojen Enerjisi Araştırma Merkezi (UNIDO-ICHET) ile birlikte geliştirdiği “Gezici Hidrojen Evi Projesi”ni hayata geçirdi.


Çalışmalarına geçtiğimiz yıl ortalarında başlanan proje kapsamında, güneş, rüzgâr ve hidrojen enerjisinin kullanıldığı hibrit bir sistem oluşturuldu. Gezici Hidrojen Evi projesinin enerji ihtiyaçlarını karşılamak için kurulan melez sistemde, 800 W fotovoltaik güneş paneli,1 kW rüzgar türbiniyle 2 kW kapasiteli yakıt pili bulunuyor.


Güneş ve rüzgardan üretilen enerji, 15 metrekarelik yaşam alanındaki televizyon, buzdolabı, klimayı çalıştırırken, bu mini evin iç aydınlatmasını da sağlayabiliyor. Hidrojen gazıyla çalışabilen evin ocağında çay, kahve ve yemek gibi gereksinimler de karşılanabiliyor. İhtiyaca göre, daha büyük ölçülerde de projelendirilebilir özellikteki “Gezici Hidrojen Evi Projesi”nin montajı da 2-3 gün içinde tamamlanabiliyor.


Enerjiye olan gereksinimin sürekli arttığına dikkat çeken Anel E-Sistem yetkilileri, fosil yakıtlı sistemler yerine, yenilenebilir enerji teknolojileriyle sera gaz emisyon etkilerinin azaltabileceğini belirtti. Yenilenebilir enerji teknolojisinin yaygınlaşmasına yönelik Ar-Ge faaliyetlerine hız verdiklerini bildiren yetkililer, üniversiteler ve araştırma merkezleriyle başlatılan çalışmaların sürdürüleceğini de kaydetti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun