Bilim 06 ARALIK 2013 / 11:10

Hastane mikrobu yok olacak

Milyonlarca insanın ölümüne yol açan hastane mikrobunu yok eden ürün Tesla tarafından geliştirildi.


Hastane mikrobu, öldürüyor

Tesla  milyonlarca insanın ölümününe yol açan "hastae mikrobu" olarak tanımlanan, başta Pseudomonas Aeruginosa olmak üzere farklı hastane bakterileri yok edecek bir ürün geliştirdi. İyileşmek için gittiğiniz hastanelerde dah ağır hatta kimi zaman ölümcül hasta olup gelmemize yol açan Hastane mikropları, kusursuz sterilizasyon işlemler sonrasında bile yüzde 30 enfeksiyon riski taşıyor. Bunlarla mücadele etmekte kullanılan hijyenik temizleyici kimyasallarsa, başta triklosan olmak üzere diğer küçük yapılı bileşiklerden oluşan anti bakteriyel bileşikler deri yoluyla vücuda girip, zararlı etkiler bırakıyor.

İki Türk girişimci kimyager tarafından kurulan Tesla’nın buluşu ise deriden geçişi mümkün olmayan polimerik malzemeden oluşan yeni ürünün herhangi bir yan etkisi bulunmuyor. Ölümcül enfeksiyonlara yol açanlar da dahil, pek çok  farklı hastane bakterisini yok edebiliyor. Uludağ Üniversitesi’nde yapılan standart testler sonucunda belgelenen ürün düşük maliyetli ve benzerlerinden daha etkili bir ürün.

Ölümünün 70. yılında Tesla 

İTU Teknokent içerisinde yer alan ve girişimcilere farklı olanaklar tanıyan İTÜ ARI Çekirdek’in bu seneki girişimcilerinden Tesla’nın keşfettiği bu yeni maddenin bir başka özelliği ise, şu an piyasada kullanılan anti bakteriyel ürünlere göre insan sağlığına kısa ve uzun dönemde herhangi bir etkisinin olmaması. Sahip olduğu yaklaşık 300’ü aşkın patent ile dünyanın geleceğine 20.yy’ın başında yön veren isimlerden Nikola Tesla’nın ölümünün 70. yılında  Tesla,  İTÜ Arı Çekirdek Projesi'ne  yeni geliştirilen, hastane mikrobunu yok eden anti bakteriyel ürünüyle katıldı.

Arı çekirdek Projesi'nde aday

Türkiye’nin farklı alanlarda dışa bağımlılığını ortadan kaldırmaya yönelik projelerin gelişmesine ön ayak olmayı hedefleyen ARI Çekirdek Projesi’nde bu sene, Tesla’ nın da yer aldığı toplam 13 ekip, 14 Aralık’ta düzenlenecek final gecesinde jüri karşısına geçecek. Birinci girişimci gruba Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü olarak 100.000TL, ikinci girişimci gruba Cardtek Group Özel Ödülü olarak 50.000TL üçüncü girişimci gruba Ege Kimya Özel Ödülü olarak 25.000TL ve dördüncü girişimci gruba Agito Özel Ödülü olarak 10.000 TL verilecek.  Finansal ödüllerin yanı sıra 7 girişimci gruba ARI Teknokent’te 1 yıl süre ile ücretsiz ofis imkânı sağlanacak. Kazanan firmalar; hiçbir ücret ödemeden kendileri için tahsis edilen ofisleri kullanacak ve tüm altyapı hizmetlerinin yanı sıra, ortak çalışma alanları, laboratuvar ve danışmanlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilecek.

İtü Arı Çekirdek Projesi'nin diğer adayları ise Rovler, Autonomy Tech, Nethings, KarıncaLab, Kılavuz Kuzgun, Saffar, Acrome, Opiniyon, Biyomekanik Takım, BioGuy, GoEnergy, SemanTürk olarak sıralanıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun