Bilim 17 HAZİRAN 2011 / 10:23

Harward'ın Kilobot projesi sayesinde robotları artık kiloyla alacağız

Harward Üniversitesi, Kilobot adını verdiği projeyle küçük ve kalabalık bir robot ordusunu ucuza mal etmeyi hedefliyor. Harward Üniversitesi kendi başına organize olabilen system araştırma grubu (Self-organizing System Research Group), tanesi 14 dolara mal edilen mikro robotlardan oluşan bir ordu kurmak için harekete geçti. Kilobot adı verilen bu projede robotların her birini üretip harekete hazır hale getirmek de sadece 5 dakika alacak.

Bu minik robotlar, aralarından seçilen bir lideri takip etmekten gelişigüzel bir şekilde etrafa dağılmaya kadar bir sürünün ortaya koyduğu birçok davranışı sergileyebiliyorlar. Dilerseniz üzerlerine LED lambalar takıp, sürekli şekil değiştiren reklam ve uyarı tabeleları oluşturmak bile mümkün.

Merak edenler için robot şuna benziyor:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ISMwLCFwgK4[/youtube]

Birlikte nasıl hareket ettiklerini de aşağıdaki videoda görebilirsiniz:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GnyDAuqorGo[/youtube]

Bu tür bir robot ordusunun insanların giremeyeceği ortamlarda yürütülen arama-kurtarma faaliyetlerinden maden aramaya kadar birçok alanda kullanımı söz konusu olabilir. Yeterince küçülürlerse vücudumuzda hedef bölgeye ilaç taşıma işini bile üstlenebilirler.

Projenin ana sayfasına bu adresten ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun