Bilim 06 ARALIK 2011 / 15:25

Güneş sisteminin dışında "dünyanın ikizi" bulundu

Güneş sisteminin dışında "dünyanın ikizi" bulundu

NASA'nın Kepler Teleskopu sayesinde bulduğu yeni gezegenin, dünyaya şaşırtıcı biçimde benzediği, ortalama sıcaklığının 22 derece olduğu açıklandı.Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) güneş sisteminin dışında birçok bakımdan dünyaya şaşırtıcı biçimde benzeyen yeni bir gezegen bulduğu bildirildi.

Bilim insanları, yeni gezegenin yüzeyinde sıcaklığın yaklaşık olarak 22 santigrat derece olduğunu, yıldızının güneşe ikize kadar benzediğini, muhtemelen su ve toprağa sahip olduğunu söyledi.

Yeni gezegenin NASA'nın 'gezegen avcısı' teleskopu Kepler tarafından bugün yaşanabilir bölgenin ortalarında bulunduğu, bunun da yaşam koşullarının uygunluğuna işaret ettiği belirtiliyor. Kepler'in ilk defa güneş sisteminin dışında yaşanabilir bölgede ne çok sıcak ne de çok soğuk bir gezegen bulduğu kaydedildi.

Astronomlar sözü edilen bölgede daha önce iki kez gezegen bulduklarını açıklamışlar ancak yaşam için umut vadetmeyen gezegenlerden birinin konumunun çok tartışmalı olduğu, diğerinin de sıcak sınırda olduğu belirtilmişti.

Kepler Teleskopu, adını Alman gökbilim, fizik, matematik bilgini Johannes Kepler'den (27 Aralık 1571-15 Kasım 1630) alıyor.