Bilim 05 MART 2010 / 10:42

Güneş şarj cihazı su altında da çalışıyor

Güneş enerjisini kullanan şarj cihazı, taşınabilir elektronik cihazlar için geliştirilmiş.

Güneş enerjisini kullanan şarj cihazı, taşınabilir elektronik cihazlar için geliştirilmiş.


Kaliforniya merkezli Solar Components LLC şirketi yeni bir taşınabilir şarj cihazı geliştirdi. Cihaz, şarj için güneş enerjisini kullanırken, USB çıkışıyla şarj edilebilen elektronik cihazlar için tasarlanmış. Joos Orange ismiyle çıkış yapan cihazın diğer güneş enerjisini kullanan şarj cihazlarına oranla, 20 kat daha fazla enerji sağladığı iddia ediliyor. Düşük ışıkta çalışan cihaz kullanıcıya bir saatlik şarjla kesintisiz iki buçuk saatlik bir telefon konuşması sağlıyor. Su altında çalışma kabiliyetine sahip cihaz, açık havada yıllarca kullanılabileceğinin garantisi ile polikarbonatla ambalajlanmış.

Herhangi bir USB güç kaynağı ile de şarj edilebilen cihaz, yanında mini bir USB konektörü de barındırıyor. Güç üretim gerekliliğini esnasında kullanıcıları bir LED ışıkla uyaran cihaz, Haziran ayında piyasaya 100 dolar fiyatıyla çıkacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun