Bilim 16 OCAK 2010 / 11:03

Güneş ışığını OLED ile taklit ettiler

Yeni teknoloji sayesinde OLED aydınlatmalar daha doğal ve canlı olacak.

Yeni teknoloji sayesinde OLED aydınlatmalar daha doğal ve canlı olacak.


 

Tayvan'daki Ulusal Tsing-Hua Üniversitesi araştırmacıları, kapalı alanların ışıklandırılmasında kullanılan OLED panellerinin tasarımında önemli bir değişikliğe imza atarak güneş ışığını tam anlamıyla taklit edebilen yeni bir OLED (Organik LED) paneli geliştirdiler. Paneller, güneş ışınlarına benzer kalitede aydınlatmayı akşam karanlığından şafak vaktine kadar yansıtabiliyor.

OLED paneller, kapalı alanların ışıklandırılmasında insan gözü için daha sağlıklı bir ışık üretiyor ve elektriğin yarattığı sera gazı etkilerini azaltarak enerjiden tasarruf sağlıyor. Araştırma grubunun geliştirdiği teknolojinin temelinde, doğal güneş ışığı ile aynı dalga boyunda ışık yayan beyaz renk OLED paneller yer alıyor. OLED paneli üzerinden üç volttan dokuz volta çıkan değişken voltaj seviyesi ise, doğal ışığı taklit eden bir ortam ışığı yaratıyor.

Araştırmaya göre OLED aydınlatma, mevcut ışık kaynaklarından on kat daha tasarruflu olmanın yanı sıra, floresan ışıklandırmadan üç kata kadar daha verimli.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun