Bilim 26 ARALIK 2008 / 10:27

Güneş enerjisiyle çalışan gemi sefere çıkıyor

Kaynak sıkıntısı yüzünden dış ülkelerden petrol alan Japonya, alternatif enerji kaynaklarına yatırım yapıyor.

Kaynak sıkıntısı yüzünden dış ülkelerden petrol alan Japonya, alternatif enerji kaynaklarına yatırım yapıyor.


Nippon isimli petrol şirketine ait Japon üretimi gemi dünyanın en büyük nakliye gemilerinden. Auriga Leader adlı gemi 328 güneş paneli ile çalışıyor. Sistem  yetkililerin söylediğine göre 2,4 milyon dolara mal oldu. 6,400 otomobil taşıma kapasitesine sahip dev gemi, ilk olarak Japon otomobil üreticisi Toyota'nın yurtdışına ihraç edilen araçlarını taşıyacak.


Şirket yetkilileri  60 ton ağırlığında ve 200 metre uzunluğundaki geminin güneş enerjisi temelli itiş sistemiyle çalışan ilk büyük araç olduğunu söylüyor. Bugüne kadar güneş enerjisi, aydınlatma ve mürettebatın yaşam alanlarını desteklemek için kullanılıyordu.


Güneş enerjisi sistemi 40 kilovat üretim yapabiliyor. Bu oran, geminin enerji tüketiminin yüzde 0.2’sini karşılayabiliyor. Yetkililer  zaman içinde bu oranı yükseltmeyi umud ediyor. Japonya denizcilik şirketi Nippon Yusen, 2010’a kadar yakıt tüketimini ve karbondioksit emisyonunu yarıya indirmeyi planlıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun