Bilim 22 ARALIK 2010 / 10:03

Güneş enerjisinin önündeki gece perdesi aralanıyor

Yeni geliştirilen güneş pilleri gece boyunca boş durmuyor.

Yeni geliştirilen güneş pilleri gece boyunca boş durmuyor.


ABD’li araştırmacılar gece dahi elektrik üretebilen yeni bir tür güneş pili geliştirdi. Kızılötesi radyasyon ve görünür ışıkları toplayabilen bu piller araştırmacılarca yenilenebilir enerjinin yeni bir şekli olarak kabul ediliyor.

Güneş radyasyonu spektrumunda bulunan mevcut enerjinin yaklaşık yarısı kızılötesi frekansta bulunuyor ve bu kızılötesi frekanslar da güneş battıktan sonra dünyaya ısı olarak yeniden yayılıyor. Bu durumdan yola çıkılarak oluşturulan piller güneş battıktan sonra yayılan enerjiyi içine hapsediyor. Bu süreç gece boyunca devam ediyor.

Piyasada bulunan mevcut güneş pillerinin yaklaşık yüzde 25 oranında enerji verimliliği sağladığını öne süren araştırmacılar, geliştirilen yeni pillerin yüzde 46 oranında verimlilik sağladığını iddia ediyor.

Yine mevcut piller ancak güneşin hissedilir olduğu belli zaman aralıklarında ve güneşin pozisyonuna bağlı olarak aktif olurken, yeni piller güneşi her açıdan takip edip gelen radyasyonu emebiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun