Bilim 23 OCAK 2013 / 11:21

Güneş enerjisi projeleri için önemli bir adım atıldı

Güneş enerjisi projeleri için önemli bir adım atıldı

IBC Solar Türkiye, Konya’da kurduğu santral ile güneş enerjisi projeleri için referans kaynağı oldu. Hazırlanan rapor doğrultusunda, referans bekleyen 100 adet yeni yatırımın, santralin üretim verileri doğrultusunda harekete geçirileceği açıklandı. Türkiye’nin önde gelen enerji ve sanayi kuruluşları 2013 yılı içerisinde yenilenebilir enerji projelerini gerçekleştirebilmek için atağa geçti. Güneş enerjisinden elektrik üretiminin enerji gündemini belirlediği şu günlerde yoğun bir çalışma dönemine giren IBC Solar Türkiye, talep edilen analizler doğrultusunda 100’üncü yatırım fizibilite raporunu teslim etti.

Belirsiz sürecin atlatılması için bekletilen bu 100 önemli yatırımın, ekonomiyi destekleyici büyük bir güç olacağına dikkat çeken IBC Solar Türkiye Genel Müdürü Hayri Bali sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Türkiye’de uygulanan yönetmelikler kapsamında, yatırımcılardan kurulum öncesi uzun süreli ölçümleme raporları talep ediliyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama sebebiyle yatırımlar bekletilmiyor. Yatırımcının işini zorlaştırmak, ekonomiyi zora sürmektedir.”

Hazırlanan rapora göre, Ağustos ayında enerji üretimine başlayan 200kWp gücündeki santralin yıllık enerji üretimi 320 bin kWh olarak hesaplayan şirket tarafından, anlık olarak izlenmekte olan santralde gerçeklesen altı aylık enerji üretim verilerinin, hesaplanan üretim tahminleri ile örtüştüğü açıklandı.

Özellikle bakım maliyetinin yüksek olduğu yönündeki söylemlerin tamamen bilinçsiz yapıldığının altını çizen IBC Solar Türkiye Genel Müdürü Hayri Bali şöyle konuştu:
“Santralin temizliği için ihtiyaç duyulan tek şey yağmur duası. Yağmur yağmıyorsa da suyu panellerin üzerine tutup yıkamak yeterli oluyor”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun