Bilim 01 TEMMUZ 2009 / 08:50

Güneş enerjili uçak ile dünyayı dolaşacak

İsviçreli Bertrand Piccard dünyanın çevresini sadece güneş enerjisiyle çalışan bir uçakla dolaşacak.

İsviçreli Bertrand Piccard dünyanın çevresini sadece güneş enerjisiyle çalışan bir uçakla dolaşacak.


Piccard, güneş enerjisiyle çalışan ve geceleri de uçabilen bir uçakla dünyanın çevresini dolaşacağını açıkladı. Bilim ve havacılıkta yeni ufuklar açacağını söyleyen Piccard, 66 milyon avroluk projesini İsviçre askeri hava üssünde tanıttı. Piccard, bir Airbus A340'ın kanat genişliğine sahip olan, aile aracı ağırlığındaki ve bir scooter'ın motor gücüne sahip olan uçağını görücüye çıkardı.

Solar Impulse'ın ilk deneme uçuşu kısa mesafeli olacak ve bu uçuşlarda dört motorun kapasiteleri test edilecek. Daha sonra, uçağın gecede havada kalabilmesini sağlayan lityum polimer pillerin yeterli miktarda enerji depolayıp depolamadığı ve bunu sağlayan karbonfiber yapıların dayanıklılığı kontrol edilecek. Planın tamamen yolunda gitmesi halinde maksimum 8 bin 500 metre irtifada uçabilen ve maksimum saatte 70 kilometre hız yapabilen prototip uçak 2012'de dünya etrafında dönmek üzere nihai versiyonuna bürünecek. Piccard, başarılı olmaları halinde tarih yazacaklarını ve yenilenebilir enerjinin potansiyelini göstereceklerini söylüyor.


 


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun