Bilim 20 MAYIS 2010 / 12:59

Güneş enerjili dev yat dünyayı dolaşacak

Güneş enerjisiyle çalışan dünyanın en büyük yatı kendinden büyüğü olup olmadığını görmeye hazırlanıyor.

Güneş enerjisiyle çalışan dünyanın en büyük yatı kendinden büyüğü olup olmadığını görmeye hazırlanıyor.

Bir balina kadar ağır ve 30 metre uzunluğunda olan güneş enerjili yat dünyayı turlamaya hazırlanıyor. Çevre dostu yat yolculuk sırasında enerjisini bünyesinde barındırdığı 536 metrekarelik fotovolkanik panellerden alacak. Güneşten elde ettiği enerji ile 50 bin kilometrelik yolcuğu tamamlanması beklenen yatın tüm dünyayı gezmesi planlanıyor.

Yatın kaptanı Raphael Domjan, bu yolculuğun bir serüven hikayesi olmadığını söylerken, "Yaşam şeklimizi değiştirecek teknolojiye sahip olduğumuzu göstermek için bunu yapıyoruz" açıklamasını yaptı.

Yolculuk esnasında güneşten alınan enerji dünyanın en büyük lityum-iyon pilinde depolanacak. Bu pil, elektrikle çalışan sessiz motoru 160 günlük yolculuk boyunca besleme görevini üstlenecek.

Güneşin gücü anlamına gelen Turanor isimli yat 2011'de yola çıkacak. Yatı kullanacak olan dört kişilik ekip, yolculuk esnasında Fransa'daki meteoroloji uzmanlarıyla iletişim halinde olacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun