Bilim 25 OCAK 2016 / 15:16

Grafen elastomer, robotların dokunmasını sağlayacak

Görünen o ki önümüzdeki yüzyılı grafen maddesi domine edecek...

Grafenin süper iletkenliğinin mikroçip dünyasına getireceği devrimden uzun bir süredir bahsediyoruz. Aynı zamanda çelikten onlarca kat daha sağlam olan grafen, diğer taraftan ışığın depolanıp salınması konusunda da önemli rol oynayabiliyor. Geleceğin teknolojileri için rüya gibi bir madde olan grafenin bir yeni özelliği daha keşfedildi.

Grafen elostamer (kauçuk diyelim), esnek ve süper hafif bir malzeme. Bu malzemenin en önemli özelliği en ufak baskıyı ve titreşimi rahatlıkla algılayabiliyor olması. Titreşimleri hissetme konusunda insan derisinden çok daha hassas olan grafen elostamer, aynı zamanda çok hızlı da tepki verebiliyor.

Her ne kadar dokunma hislerimizle daha çok "acı" çektiğimizi sanıyor olsak da aslında hayatımızın her anında önemli yer tutuyor. Elimizde eldiven varken ayakkabı bağlamakta zorluk çekmemizin sebebi parmaklarımızın kalınlaşmasından ziyade dokunduğumuzu hissetmememiz. Bu teknolojinin protezlere entegre edilmesi, vücudunun bir parçasını kaybetmiş olanlar için büyük avantaj sağlayacaktır. Ayrıca esnek yapısıyla ve süper hassaslığıyla geleceğin elektronik cihazlarının da temelini oluşturabilir.

Bakalım grafenin daha ne gibi özellikleriyle karşılaşacağız...