Bilim 21 HAZİRAN 2012 / 10:32

Google yok olmanın eşiğindeki dillere hayat veriyor

Google yok olmanın eşiğindeki dillere hayat veriyor

2100 yılına gelindiğinde dünyada konuşulan dillerin yüzde 50’sinin yok olacağını öngören Google, tehlikede olan dilleri koruma adına bir proje başlatmaya hazırlanıyor. ‘Bir lisan, bir insan’ sözünden hareketle dünya üzerinde bulunan 3054 dilin, 3054 ruhu karşıladığını düşünen Google, bu ruhları korumayı amaçlıyor. “Tehlikedeki Diller” projesi kapsamında yürütülecek bu dil kurtarma hareketi kapsamında içerisinde Koro, Navajo, Güneybatı Ojibwa, Aragonca gibi adı bile duyulmamış birçok dili kurtarmayı amaçlıyor.

Google tarafından hizmete giren sitede projeyle alakalı bir videonun yanı sıra, diller hakkında detaylı bilgiler ve etkileşimli bir harita yer alıyor. Etkileşimli harita sayesinde siteye giren kullanıcılar, diller hakkında daha detaylı bilgiye ve hangi bölgelerde konuşulduğuna ulaşabilecekler.

Google’ın ‘Tehlikedeki Diller’ projesi için kurduğu siteye bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Konuyla ilgili kısa bir videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Bn2QbwcjmOI[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun