Bilim 15 HAZİRAN 2011 / 12:01

Google güneş enerjisine 280 milyon dolar yatırdı

Dev şirketin temiz enerji için bugüne kadar ki en büyük yatırımıyla ev sahiplerinin çatılarına "bedava" güneş panelleri yerleştirmesini sağlayacak.Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük güneş enerji sistemleri sağlayıcısı olan SolarCity’ye destek veren Google, güneş enerjisi kullanımının ülke çapında yayılmasını teşvik ediyor.

SolarCity, Google’dan gelecek 280 milyon dolarla ev sahiplerine parasız güneş paneli kurulmasını sağlayacak. Daha sonra kullanıcılar belirli bedellerle enerji üretimi yapan panellerin bedelini ödeyecek. Yatırımla birlikte 10 bin güneş paneli sisteminin çatılara 18 ay içinde yerleştirilmesi planlanıyor.

Google parasını temiz enerji için harcarken pek de “keyfi” davranmıyor. Zira şirket bu yatırımıyla federal ve yerel yenilenebilir enerji vergi avantajlarından faydalanıyor. Yatırımcılar Google’ın gerçekleştirdiği “alan dışı” yatırımı, “düşük geri dönüş” endişesiyle yaklaşırken, elde edilen vergi avantajları sayesinde geri dönüşün bekleneni karşılayacağı vurgulanıyor.

Google daha önce de Kuzey Dakota, Kaliforniya ve Oregon’da rüzgar çiftliklerine, Kaliforniya ve Almanya’da güneş enerjisini projelerine ve doğu kıyılarında bulunan rüzgar çiftliklerine yatırımda bulunmuştu. Bu son yatırımla birlikte Google’ın SolarCity’e ödediği meblağ 680 milyon doları buldu.

SolarCity modeli nasıl işliyor?

Google’ın yatırımı aslında paradan çok daha fazlasını ifade ediyor. Şirketin yatırımı sayesinde 25 bin ila 30 bin dolarlık güneş paneli sistemi çatıya ücretsiz olarak yerleştiriliyor. Ardından kullanıcılar normalde ödedikleri elektrik faturalarından bile daha fiyatlara bir ödeme planı çıkartılıyor.

5 kw’lık tipik bir sistem, yılda 7 bin kw-saat enerji yaratabiliyor. Bir başka deyişle tipik bir evin yıllık kullanımının yüzde 60’ı güneş panellerinden gelen enerjiyle karşılanabiliyor. Böylece faturalar da aynı oranda düşüyor.

Fosil yakıtlardan üretilen enerjinin her geçen yıl, azalan kaynaklar nedeniyle pahalanması bekleniyor. Bu gibi çözümleri geç kalmadan kullanmaya başlamak gerekiyor.