Bilim 01 EYLÜL 2010 / 07:05

GlassHouse Türkiye'de yeni adımlar

GlassHouse'un Türkiye ofisi, tam bir hizmet şirketi olma hedefiyle yeni yetkinliklerle yola devam ediyor.

GlassHouse'un Türkiye ofisi, tam bir hizmet şirketi olma hedefiyle yeni yetkinliklerle yola devam ediyor.


Kurumların bilgi işlem altyapılarının konsolide edilmesinden, operasyonel servis ve stratejik danışmanlığa kadar geniş bir alanda hizmet veren Amerikan şirketi GlassHouse'un Türkiye ofisi, tam bir hizmet şirketi olma hedefiyle yeni yetkinliklerle yola devam ediyor. 2004 yılında MBI adı altında Legato'nun yedekleme yazılımı ürünlerinin dağıtıcı olarak pazara giren ve pek çok projede yer alan şirket, 2007 yılında yaşanan GlassHouse birleşmesinden bu yana GlassHouse Türkiye operasyonunun merkezi olarak hizmet veriyor.

GlassHouse Türkiye Genel Müdürü Emre Pekar, bu süreci şöyle açıklıyor: "2004 yılından beri MBI olarak veri koruma ve depolama alanında hizmet veriyorduk. 2007 yılında da GlassHouse bizimle ilgilenmeye başladı. Türkiye ve İsrail'deki operasyonlarını satın aldı. GlassHouse sadece hizmetler üzerine kurulmuş bir şirket. ABD, İngiltere, Hindistan, Almanya, İsrail ve Türkiye`de operasyonları var. Birleşmemizin akabinde onların şemsiyesi altındaki diğer hizmetleri de Türkiye`ye getirdik. O alımdan sonra da biz biraz daha hızlandık. Özellikle yedekleme ve arşiv tarafında. Direk bayii olmamızın getirdiği avantajla farklı müşterilere daha kolay ulaştık. Pek çok proje gerçekleştirdik."

Dell'in bölgesel eğitim merkezi de Glasshouse yönetiminde

Bu birleşme sonrasında GlassHouse'un yatırımı olan şirketlerle bir yakınlıkları oluştuğunu belirten Pekar, Dell ile de bir eğitim sınıfı anlaşması yaptıklarını dile getirdi. Romanya, Bulgaristan, Türkiye, Afrika ve Ortadoğu'nun bir kısmı olmak üzere çok geniş bir bölgeyi kapsayan merkezin İstanbul'da GlassHouse içinde yapılandırıldığını belirten Pekar, merkezin yönetimini gerçekleştirdiklerini ve 5 Temmuz'da eğitimlerin başladığını ifade etti.

Tekilleştirme önem kazanıyor

GlassHouse Türkiye olarak geçen yıla göre yüzde yüzün üzerinde bir büyüme kaydettiklerini belirten Pekar, EMC'nin yakın zamanda satın aldığı tekilleştirme ve sanal teyp kütüphanesi teknolojilerinin de kendileri için önemli bir çıkış noktası olduğunu belirtti. Veri yedekleme konusunda pazarın yeni bir teknolojiye geçmeye hazır olduğunu belirten Pekar, "Bu teknolojiler de sanal teyp kütüphaneleri ve tekilleştirme. Biz ikisini de birleştirerek çözüm sunabiliyoruz. Gartner' ın raporlarına bakıldığında da bütün ortamların yüzde 75'inde tekilleştirmenin kullanılacağı tahmin ediliyor" dedi.

Amacımız yedeklemede akla gelen ilk adres olmak

GlassHouse Türkiye olarak, ana amaçlarının yedekleme konusunda GlassHouse ismini kafalara kazımak olduğunu belirten Pekar, önümüzdeki dönem planları hakkında da şöyle konuştu: "Öncelikli olarak yedekleme konusundaki tüm çözümleri büyük ölçekli şirketlerin yanı sıra daha küçük çaplı işletmelerinde faydalanabilecekleri paketler haline getirip sunmak istiyoruz. Türkiye tarafında verdiğimiz hizmetler veri koruma üzerine konsolide olmuş durumda. Aslında amacımız tamamen bir servis şirketi haline gelip burada hizmetleri sağlayan bir organizasyon haline gelmek. Uzun süreçte amacımız yüzde 50-50 olan ürün ve çözümü, hizmet oranını artırarak günü geldiğinde biz bu kompenantların hizmetlerini sağlıyoruz dediğimiz yere gelebilmek. Yavaş yavaş o tarafa doğru da gidiyoruz.Yeni gelişmelerden biri ise bu yıl için yıl sonuna kadar açmayı planladığımız Ankara ofisimiz olacak. Bir projeyle birlikte ofisimiz faaliyetine başlayacak" diye konuştu.

GlassHouse'un küresel pazarda da büyüme grafiği çizdiğine de değinen Pekar, şirketin ABD'de borsaya açılmak üzere gün saydığını belirtti. Açılım için uygun şartların beklendiğini ifade eden Pekar, şu anda düşünülen zamanın Eylül ayının başı olduğunu da dile getirdi.

* Bu haber BThaber gazetesinin 780. sayısında yayınlanmıştır.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun