Bilim 19 MART 2012 / 11:56

Geleceğin iletişim teknolojileri masaya yatırılıyor

Optik kablosuz iletişim teknolojileri alanında araştırma yapmak üzere Avrupa’nın ileri gelen üniversite ve şirketlerini bir araya getiren COST Aksiyonu OPTICWISE açılış toplantısı, Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’nde yapılacak. Önümüzdeki 10 yıllık sürece damgasını vuracak optik kablosuz iletişim teknolojilerinin masaya yatırılacağı organizasyonda, bu alanda ulusal kaynaklarla desteklenmiş araştırma projelerinin Avrupa düzeyinde koordinasyonu sağlanacak. Bunun yanı sıra bu konuda Avrupa bilim insanlarının ortak çalışmalarına da finansal destek sağlanacak.

Konuyla ilgili konuşan COST Aksiyonu Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Uysal, bu proje kapsamında yapılacak araştırmaların gelecek 10 yıla damgasını vuracak seviyede olduğunu belirtirken, kablosuz iletişim teknolojilerine alternatifler yaratacağını ifade etti. Konuşmasına örnekler vererek devam eden Uysal, lazer vericiler kullanılarak fiber optik kablo kullanmaya gerek kalmadan havadan kilometrelerce öteye 10 gigabitden daha hızlı iletişim yapmanın mümkün olduğunu söyledi.

Opticwise’da üzerinde çalışılacak bir diğer uygulama ise Wi-Fi alternatifi olarak ev ve iş yerlerindeki aydınlatma tesisatının iletişim amaçlı da kullanılması olacak. Led ampüllerin verici olarak kullanılarak insan gözünün algılayamayacağı kadar yüksek frekanslarda optik sinyaller yarattığı ve mevcut kablo sistemlerine oranla 10 ila 20 kat daha hızlı çözümler üretebildiği sistem, elektronik reklam panoları ve trafik lambalarından da açık hava ortamları için kablosuz iletişim çözümleri sağlayabiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun