Bilim 02 HAZİRAN 2009 / 05:44

GE ilk 'ecomagination' hedefini gerçekleştirdi

4. Ecomagination Yıllık Raporu açıklandı.

4. Ecomagination Yıllık Raporu açıklandı.


GE, 2005 yılında hayata geçirdiği Ecomagination Girişimi Yıllık Raporu'nun dördüncüsünü açıkladı. Kendi sera gazı yoğunluğunu azaltarak ilk ecomagination hedefini yakalayan şirket; gelir artışı, su ve teknoloji alanındaki diğer yenilikçilik hedeflerinin gerçekleştirilmesi yolunda da önemli adımlar attığını açıkladı. 2005 yılında sırasıyla 2008, 2010 ve 2012 yıllarında gerçekleştirilmek üzere ecomagination hedefleri belirleyen GE, bu doğrultuda ilk olarak kendi faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı yoğunluğunu 2008 yılında yüzde 30 oranında azaltmayı hedeflemişti. GE, bu yıl şirket sera gazı yoğunluğunu yüzde 41 oranında azaltarak bu hedefini gerçekleştirdi. Yapılan açıklamaya göre şirket, 2005 yılından bu yana mutlak sera gazı emisyonlarını yüzde 13 azalttı ve enerji verimliliğini yüzde 37 oranında iyileştirdi.


Yayınlanan 2008 yılı ecomagination raporuna göre, GE ecomagination bağlantılı ürün ve hizmetler portföyünü üçte bir oranında artırarak 80’e yükseltti. Öte yandan, ecomagination ürünlerinden elde ettiği geliri yüzde 21 oranında artışla 17 milyar dolara çıkarırken temiz teknoloji çözümleri konusundaki araştırma ve geliştirme yatırımlarını yüzde 27 artırarak 1,4 milyar dolar seviyesine taşıdı.


GE’nin Başkan Yardımcısı ve Ecomagination Lideri Steve Fludder, yaptığı açıklamada "Ecomagination kavramının özünü, örnek teşkil ederek liderlik yapmak oluşturmaktadır. Başlangıçta oldukça cesur hedefler belirledik ve kendi sera gazı emisyonumuzu azaltma konusundaki hedefimizin liderliğimizi göstermenin en iyi yolu olacağını düşündük. Eğer dünya çapındaki müşterilerimize, sera gazı emisyonunu azaltmaları için GE ürünleri kullanmalarını öneriyorsak, o zaman aynı şeyi önce kendimiz yapmalıyız. İlk ecomagination hedefimizi 2008 yılında, kendi SG yoğunluğumuzu en az yüzde 30 azaltmak olarak belirledik. Böylelikle, 2010 yılı için belirlediğimiz ecomagination ürünlerinin satışından elde edilecek gelirle ilgili hedefimiz öncesinde kaydettiğimiz ilerlemeyi göstermiş olduk. GE ilk ecomagination hedefini kendi ürünlerini kullanarak faaliyetlerini dönüştürmekle gerçekleştirirken aynı zamanda para tasarrufu da sağladı. GE, ecomagination ürün ve hizmetlerinin kullanımına yönelik, her sektörden müşterilerinin yoğun ilgisine paralel ilgi ve etkiyi taşımakta. Güneş panelleri, ileri aydınlatma ürünleri ve Jenbacher motorları gibi kendi ecomagination teknolojilerinden faydalanarak düşük sera gazı yoğun yakıt kullanımına geçen, üretim faaliyetlerindeki enerji verimliliğini geliştiren ve sera gazı emisyonunu düşürmeyi bir tesis yönetim ilkesi olarak benimseyen GE, ilk sera gazı bağlantılı hedefini gerçekleştirmeyi başardı” şeklinde konuştu. 


Ecomagination'ın liderlik ve yenilikçilikle ilgili olduğunu belirten Fludder, "Ecomagination çözümleri bizim işimize yarıyor, dolayısıyla müşterilerimizin de işine yarıyor. Enerji verimliliğimizi arttırıp atıklarımızı azaltırken, aynı zamanda tasarruf da etmek için kendi yenilikçi teknolojimizi kullanıyor ve kendi altı sigma süreç yetkinliğimizden destek alıyoruz. Müşterilerimize kendi ekolojik ayak izlerini azaltmalarını ve tasarruf etmelerini önerirken, kendimiz de GE çözümlerini aynı biçimde kullandığımızda onlara liderlik yapmış oluyoruz. Böylece karışlıklı kazanca dayalı bir ortam yaratıyoruz" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun