Bilim 11 KASIM 2010 / 11:27

Gaziantep dijital şehire dönüşüyor

Superonline fiber optik altyapı çalışmalarını sürdürüyor, İpek Yolu yeniden canlanıyor.

Superonline fiber optik altyapı çalışmalarını sürdürüyor, İpek Yolu yeniden canlanıyor.


Superonline, Gaziantep'teki fiber optik şebeke altyapısını 2011 yılı sonuna kadar tamamlayacak. Bu doğrultuda 100 milyon liralık bir altyapı yatırımı gerçekleştirecek olan Superonline'ın şehirdeki fiber altyapı uzunluğu şu an 180 kilometreye ulaşmış durumda. Bu rakamın yıl sonuna kadar 250 kilometreye çıkması hedefleniyor.

Bu çalışmalarla birlikte 2011 yılı sonuna kadar şehirdeki 60 ev 100 Megabit internete erişmiş olacak. Bu altyapı üzerine eklenecek hizmetler ile Gaziantep daha modern ve uluslararası standartlara sahip bir şehir görüntüsüne kavuşacak.

Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, 2010 yılı sonuna kadar yaklaşık 23 bin kilometrelik altyapıyla Türkiye'nin dört bir yanına ve ara bağlantılarla komşu ülkelere ulaştırmaya kararlı olduklarını söyledi.

Ayrıca Superonline, kullanım hakkını aldığı BOTAŞ altyapısı ile yeni nesil ağ ve fiber optik altyapı yatırımlarına devam ediyor. Şirketin planlarında, doğu ve batı arasında fiber optik köprü kurulması bulunuyor. Buna bir nevi İpek Yolu'nun yeniden ve modern inşası denilebilir.