Bilim 09 ARALIK 2011 / 12:09

Gates’ten Çin’deki Ar-Ge’ye destek

Çin, Bill Gates’in destek verdiği bir şirketin yardımıyla nükleer reaktör için tasarım geliştirme çalışmalarına başladı.BBC News haberine göre, Gates tarafından kurulan ve desteklenen Terrapower adlı şirket, dördüncü nesil (4G) reaktörler konusunda Çinli bilim adamları ile işbirliği yapıyor. Gates’in verdiği bilgiye göre gelecek 5 yılda 4G reaktör ile ilgili araştırmaların maliyeti 1 milyar doları bulabilir. Bu tarz reaktörleri geliştirmek uzun zaman alıyor. Çünkü bunların hiçbiri daha önce inşa edilmedi veya test sürecinden geçmedi.

Terrapower ile işbirliğini açıkladığı toplantıda söz alan Gates, “Temel fikir; düşük maliyetli, çok güvenli ve çok küçük miktarda atık ortaya koyan bir yapı” dedi. Terrapower ve Çin Ulusal Nükleer şirketi arasındaki görüşmelerin henüz başladığını belirtirken, şirket de 4G araştırmalarında Hindistan ve Çin gibi diğer nükleere geçiş yapmış ülkelere de dikkat çekti.

Merkezi Washington’da olan Terrapower, gezici dalgalı reaktör olarak bilinen tasarım üzerinde çalışıyor. Bu reaktör enerji kaynağı olarak seyreltilmiş uranyum kullanıyor ve bunun diğer tasarımlara kıyasla daha az nükleer atık ortaya koyduğu sanılıyor. Gates de, “Tüm bu yeni tasarımlar inanılmaz derecede güvenli olacak ve her zaman emniyetli olmaları için hiçbir insani hamleye de gerek olmayacak” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun