Bilim 20 ARALIK 2013 / 16:41

Gaia yıldızları gözleyecek

Gaia Uydusu, Samanyolu Galaksisi'nin 3boyutlu haritasını çıkarmak üzere uzaya fırlatıldı.

Fransız Guyanası'ndaki Sinnmary Fırlatma Merkezi'nden  uzaya gönderilen Gaia uydusu, Samanyolu Galaksisi'ndeki 1 milyardan fazla yıldızın 3 boyutlu haritasının çıkarmak için çalışacak. Son derece duyarlı iki teleskop ve bir milyar piksellik kamerayla donatılan Gaia'nın 1milyar pikselli kameralar ve detaylı görüntü sağlayan 2 özel teleskobu kalitesi sayesinde daha önce keşfedilmemiş gökcisimleri hakkında bilgi sağlaması bekleniyor. Gaia, gökcisimlerinin konumlarının yanı sıra parlaklıkları, yüzey sıcaklıkları ve bileşenleri gibi özellikleri konusunda da bilgi sağlayacak. Uydunun gönderdiği veriler, Avrupa'daki 30 laboratuvarda yaklaşık 450 bilim adamı tarafından değerlendirilecek. Gaia, Samanyolu galaksisindeki yıldızların tam konumu ve birbirlerine uzaklıklarını belirleyerek galaksinin ilk gerçekçi resmini ortaya çıkaracak.

Gaia

Fransa'nın Toulouse kentindeki Astrium Uyduları şirketi öncülüğünde bir Avrupa projesi olanGaia'nın geliştirilmesi 20 yıldan uzun sürdü. Operasyonun yaklaşık 740 milyon Avro civarında maliyeti olduğu biliniyor."Gaia"  veya "Gaea", Yunan mitolojisinde yeryüzünün kişileşmiş sembolüdür. Evrenin meydana gelişi sırasında, Khaos adı verilen boşluktan türemiş olduğuna inanılan çok itibarlı bir tanrıça olarak kabul edilir.
ETİKETLER : gaia
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun