Bilim 02 EYLÜL 2010 / 14:39

Facebook ve Greenpeace birbirine girdi

Facebook, Greenpeace’e “Biz de en az sizin kadar çevreciyiz” diyor.

Facebook, Greenpeace’e “Biz de en az sizin kadar çevreciyiz” diyor.


Çevre örgütü Greenpeace’in Facebook’u veri merkezinde yenilenebilir enerji kaynakları kullanmadığı gerekçesiyle eleştirmesinin ardından şirketin yanıtı gecikmedi.

Geçtiğimiz günlerde yeni veri merkezini genişleteceğini belirten Facebook yenilenebilir enerji kaynakları kullanmadığı için çevre örgütünün eleştirilerinden nasibini almıştı. Eleştirilerin ardından Greenpeace şirketten yeni veri merkezin yaydığı sera gazı emisyon değerlerini açıklamasını istemişti.

Greenpeace Uluslararası Direktörü Kumi Naidoo Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e yolladığı mektupta şirketin büyüyen enerji atıklarının sorumluluğunu üzerine alması gerektiği ve kendisinden çevresel duyarlılık için liderliğini ortaya koymasını istemişti. Küresel ısınmanın en büyük nedenlerinden biri olan kirli kömür yakıtından elde edilen elektriğin veri merkezini güçlendirdiğinden bahseden Naidoo, diğer bulut tabalı şirketlerin veri merkezleri için daha çevreci önlemler aldığından bahsetti.

Facebook ise Oregon eyaletinde yer alan veri merkezinin dünyanın en verimli veri merkezlerinden biri olacağını söyleyerek kendini savundu. Veri merkezi için seçilen bölgenin kömür ağırlıklı bir enerji karışımına sahip olduğunu kabul eden Facebook, yine de iklim nedeniyle genel karbon ayak izini en aza indirgediklerini savunuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun