Bilim 10 KASIM 2015 / 16:07

Ev yapımı Rail Gun'ın ateşlenme görüntüleri

Quake oyunlarından hatırladığımız Rail Gun silahı artık birkaç kafadarın bir araya gelip uğraşması sonucu evde de hazırlanabiliyor.

İnternette biraz araştırma yapınca 3D yazıcıyla hazırlanmış çok sayıda tabanca ve tüfek bulabiliyoruz. Klasik mermilerle çalışan bu silahlar elbette ki tehlikeli; fakat yeterince teknolojik değil. Quake'in BFG ile beraber en akılda kalan silahlarından biri olan Rail Gun, Amerika Donanması tarafından yakın gelecekte kullanılmak üzere hazırlanıyor.

YouTube'daki videolarıyla tanınan Ziggy Zee, 3D yazıcıya ihtiyaç duymadan, sıfırdan bir Rail Gun üretmeyi başardı. Gücünü çok sayıdaki 9 voltluk pilden (evet, bildiğiniz 9 voltluk Duracell'lerden bahsediyoruz) alan Rail Gun, bu gücü tanesi 850 dolar olan çok sayıda kapasitöre iletiyor. Kapasitörlerde biriken güç, Rail Gun'ın içerisindeki bakırlar aracılığıyla manyetik alana dönüştürülüyor.Silahın üzerindeki tüp, alüminyum merminin Rail Gun'ın içerisine yaklaşık 80 km/s hızında ulaşmasını sağlıyor. Rail Gun'ın içerisine girdikten sonra da bir anda oluşturulan manyetik alan sayesinde inanılmaz hızlara ulaştırılıyor.

Aşağıda ilk denemenin videosunu izleyebilirsiniz.


Konu ilginizi çektiyse, tüm deneme videolarının ve anlatımlarının bulunduğu imgur sayfasına bakabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun