Bilim 25 KASIM 2014 / 14:19

Europa'da hayat var mı?

Geçtiğimiz sene Hubble Uzay Teleskobu tarafından uzay boşluğuna su püskürttüğü görüntülenen Jupiter uydularından Europa'daki hayat ihtimali NASA'yı harekete geçirdi. NASA, Europa yüzeyini inceleme amacıyla uyduya 2025 yılında bir uzay aracı göndermeyi planlıyor.

Güneş sistemindeki en genç gök cisimlerinden biri olan Europa, görüntülenen jeotermal aktiviteleri ile dikkat çekiyor. Geçen yıl gök bilimciler tarafından uzay boşluğuna su buharı püskürttüğü görüntülenen gök cismi, NASA'yı harekete geçmeye itti. Hubble Uzay Teleskobu ile Europa üzerindeki gayzerler görüntülenirken, bu gayzerlerin uzay boşluğuna doğru 200 kilometreye kadar su buharı püskürttüğü belirtiliyor.NASA yetkilileri 1977 yılından bu yana izlemeye aldıkları Europa'daki son gelişmeler üzerine, gök cismine bir uzay aracı göndermeye karar verdi. 2025 yılında gerçekleşmesi planlanan seyahat konusunda henüz ABD Hükümeti'nden izin alınmadı. Dünyadaki yaşamın okyanuslarda başladığına dikkat çeken NASA Astrobiyoloğu Kevin Hand, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Suyun bulunduğu yerde genellikle yaşam bulunur” ifadesini kullanarak bu iddianın arkasında durdu.Europa’nın Güneş’ten uzak olduğunu ama gezegenin enerji kaynağının Güneş değil Jüpiter olduğunu belirten Kevin Hand, Europa’nın buzla kaplı yüzeyinin altında yaşam olma olasılığını Güneş Sistemi'nde bulunan diğer gezegenlere oranla daha mümkün olduğunu ve bu konuda ellerinde bulunan sınırlı verilerin umut verici olduğunu belirtti.

Henüz onaylanmayan projenin, kabul edilmesi durumunda 2 milyar dolara mal olacağı belirtliyor.
ETİKETLER : europa jupiter nasa uzay
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun