Bilim 07 AĞUSTOS 2012 / 13:55

Esneyebilen cihazların devri başlıyor

Kore’de geliştirilen yeni nesil bir pil, eğilip bükülebilme özelliği sayesinde esneyebilen cihazların üretilmesinin önündeki en büyük engeli kaldırdı. Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nde görevli Prof. Keon Jae Lee tarafından geliştirilen lityum pil, eğilip bükülürken enerji kaybı yaşamaması sebebiyle esnek cihazların üretilmemesinin önündeki en büyük engeli kaldırmış oldu. Tablet ve e-okuyucu gibi cebe girebilen ancak katlanıp bükülemeyen yüksek teknolojiye sahip olan cihazların gazete ve dergilere karşı olan belki de tek dezavantajını ortadan kaldırabilecek gibi görünüyor.

Üretilen bataryanın, testler esnasında defalarca bükülmesine rağmen, voltmetrede eski enerji seviyesine dönebildiğini belirten uzmanlar, bu sayede ‘esneyebilen yeni cihazların’ üretilmesinin yolunun açıldığının altını çizdiler. Ayrıca enerjiyi daha uzun süre muhafaza edebilme ve daha güçlü olabilme potansiyeline de sahip olacak pillerin, zaman ve iş gücünden tasarruf sağlaması da bekleniyor.

Esneyebilen pil teknolojisinin işleyişini gösteren kısa bir videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qws9XeKW3ws[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun