Bilim 26 ŞUBAT 2010 / 11:59

En yüksek fiber penetrasyonu Litvanya'da

Litvanya, Avrupa'nın en yüksek fiber geniş bant penetrasyonu ile evlerin yüzde 18'ine fiber erişim sağlıyor.

Litvanya, Avrupa'nın en yüksek fiber geniş bant penetrasyonu ile evlerin yüzde 18'ine fiber erişim sağlıyor.


Fiber ağların yaygınlığı konusunda araştırma yapan FTTH Council Europe'ın yaptığı ankete göre, Litvanya Avrupa ülkeleri içinde en yüksek fiber penetrasyonuna sahip ülke oldu. Daha önce evlere fiber bağlantı sağlayan en yüksek penetrasyona sahip olan İsveç listede ikinci sıraya düşerken, yüzde 10'dan fazla penetrasyona sahip olan Norveç ve Slovenya bu iki ülkenin takipçileri oldu.

Listenin geri kalanını sırayla Estonya, Danimarka, Slovakya, Finlandiya, Hollanda ve İtalya oluşturuyor. Fiber ağların yaygınlığını tespit eden FTTH Council Europe grubuna 2009'un sonunda Fransa, Bulgaristan, Portekiz, Çek Cumhuriyeti ve Portekiz de katılmıştı.

Şu an Avrupa'daki fiber ağ üyelerinin sayısı 3 buçuk milyona ulaştı, bu rakam içinde yaklaşık bir milyon üye sayısı ise Rusya'ya ait.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun