Bilim 14 NİSAN 2011 / 11:47

En detaylı beyin haritası internette tıklamanızı bekliyor

En kapsamlı beyin haritası internette yayınlandı

Amerikalı bilim insanları dünyanın ilk bilgisayarda detaylandırılmış insan beyni haritasını ortaya çıkardı. 55 milyon dolarlık Allen Human Brain Atlas projesinde 100 milyondan fazla noktadan veri alınan iki beyin üzerinde yapılan karşılaştırmaya göre yüzde 94’lük benzerlik görülüyor.

Araştırmayla, insan beyninin nasıl çalıştığının anlaşılmasının hızlandırılması ve Alzeimer ve Parkinson gibi nörolojik hastalıkların önüne geçilmesi konusunda umut ışığı olması bekleniyor.

Microsoft’un kurucularından Paul Allen’ın finanse ettiği 55 milyon dolarlık Allen Human Brain Atlas projesi insan beynindeki bin anatomik bölümü algıladı ve kısmi gen ekspresyonu ile her bölümdeki biyokimyasal temeli gösteren 100 milyondan fazla veri noktasını depoladı.

Sadece iki erkek beyninin haritası çıkarılırken araştırmacılar, karşılaştırmalarla daha iyi sonuçlara ulaşmak için 2012 yılı sonlanmadan içinde kadınları da barındıran sekiz beyin haritası çıkarmayı hedefliyor.Araştırma için bağışlanan iki yetişkin erkeğin beyninden alınan veriler iki beyin arasında yüzde 94 arasında benzerlik olduğunu gösterdi. Ayrıca araştırma tüm insan genlerinin en az yüzde 82’sinin beyinde ifade edildiğini ortaya koydu.

Atlas’a ulaşmak ve detaylı bilgi almak için http://www.brain-map.org/ adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun