Bilim 14 ARALIK 2009 / 14:12

En büyük güneş enerji binası açıldı

Binadaki beyaz rengin hakimiyeti temiz enerjiyi sembolize ediyor.

Binadaki beyaz rengin hakimiyeti temiz enerjiyi sembolize ediyor.


Dünyanın en büyük güneş enerjisi ofis binası 27 Kasım'da Çin'in Shangdong şehrinde Dezhou bölgesinde açıldı. 75 bin metre karelik toplam alana sahip bina, bir otel, sergi merkezleri, bilimsel araştırma tesisleri, toplantı ve eğitim tesisleri içeriyor.

Binanın tasarımı güneş kadranı üzerine dayalı ve fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerji kaynakları aramanın aciliyetini vurguluyor. Tasarım aynı zamanda Çince güneş karakteri ve Çince ay karakteri özelliklerine sahip olmakla birlikte, binadaki beyaz rengin hakimiyeti temiz enerjiyi sembolize ediyor.

Yapı boyunca çevreci fikirler ön planda tutulmuş. Binanın dış yapısında yüzde bir oranında çelik kullanılmış. Gelişmiş çatı ve duvar yalıtımı ulusal enerji tasarrufu standardından yüzde 30 daha fazla enerji verimliliği anlamına geliyor.

Bina dördüncü Dünya Güneş Şehri Kongresi için ana mekan olacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun