Bilim 23 ŞUBAT 2016 / 10:21

En büyük dinozoru hiç bu kadar yakından görmediniz

VR gözlükler için tasarlanan 360 derece videolara bir de mini belgesel eklendi.

Dinozorlar... Bir dönem dünyada hükmünü sürmüş, sonrasında ise nesli tükenmiş devasa hayvanlar. Pek çoğumuz dinozorlar hakkında yeterince bilgili değiliz. Bu noktada belgeseller büyük önem kazanıyor. Tabii teknolojinin de gelişmesiyle belgesellerin de evrim geçirdiğini görüyoruz. Daha yüksek kalitede çekilen belgesellerin yanı sıra CGI teknolojisinin de kullanılmaya başlanmasıyla gerçek hayatta göremediğimiz, göremeyeceğimiz olayları izlemeye başladık. BBC, en yeni görüntüleme teknolojisi olan VR'ı da işin içine katarak mini bir dinozor belgeseli hazırladı.

Belgeseldeki "ufaklık" yaklaşık 40 metre boyundaki Titanozor adı verilen bir dinozor. Karada yaşayan en büyük hayvan olan bu dev, 3 insan boyutunda bir kalbe sahip. Bu kalp tek seferde 90 litre kan pompalayabiliyor. Bunun gibi çeşili bilgilerle dolu mini belgeseli izlemenizi tavsiye ederiz. Eğer Cardboard'unuz varsa telefonunuzla, VR gözlük gibi izlemeniz mümkün. Eğer direkt monitörden izleyecekseniz de klavyenizin yön tuşlarıyla veya fareyle kamerayı çevirebildiğinizi hatırlatalım.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun