Bilim 29 HAZİRAN 2012 / 16:03

Elektronik aygıtlarda pil gidiyor, yerine boya geliyor

Elektronik aygıtlarda pil gidiyor, yerine boya geliyor

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki araştırmacıların geliştirdiği yeni teknik sayesinde elektronik aygıtların değişmez bileşeni olan piller, sprey boyayla cihazın üzerine uygulanabilecek. Böylece elektronik cihazlarda çok daha yaratıcı tasarımların yolunun açılacağı söyleniyor. Amerika Birleşik Devleti'nin Teksas eyaletindeki Rice Üniversitesi araştırmacıları, elektronik aygıtlarda kullanılan pillerin sprey boya olarak cihazın yüzeyine uygulanabilmesine izin veren yeni bir teknik geliştirdiler.

Bu teknik, geleneksel pillerin yapısında yer alan akım depolayıcı, bir çift elektrot ve arada yer alan polimer maddenin sprey boyayla farklı katmanlar halinde yüzeye uygulanmasın dayanıyor.

Tekniğin en büyük getirisi ise, cihazda kullanılacak güç kaynağının şeklinden dolayı sürekli köşeli veya silindir şeklinde tasarlanan cihazların görünümünde çok daha farklı yaklaşımlara izin verecek oluşu. Böylece hangi tipte cihaz yaparsanız yapın, pili üzerine boya gibi işleyebileceksiniz.

Yöntemin tek dezavantajı ise, üretim sürecinde tamamen kuru ve oksijenden arındırılmış bir üretim ortamına ihtiyaç duyması.

Tekniğe dair detaylar önümüzdeki hafta Nature Scientific Reports dergisinde yayınlanacak.
ETİKETLER : boya pil boyalı pil