Bilim 09 EYLÜL 2013 / 16:20

Elektromanyetik konferansı başladı

2. Ulusal Elektromanyetik Uyumluluk Konferansı Işık Üniversitesi’nde başladı.

Teknolojik gelişmelerin hızla arttığı dönemde cihazların birbirleri ve canlılar üzerindeki olumsuz etkisi daha önemli bir araştırma konusu haline geldi. Özellikle akıllı teknolojilerin gelişmesi ve cihazlar arası ilişkilerin artması nedeniyle Elektromanyetik sızıntı nedenlerinin anlaşılması, tespit edilmesi ve kontrol altında tutulması gibi konularla EMC ve BEM mühendislik alanlarının çalışma alanları genişledi.

2020’de 50 milyar cihaz birbiriyle bağlı olacak
Netaş Genel Müdürü ve Ceo’su Müjdat Altay mobil internetin 2016 yılında dünyadaki toplam geniş bant erişim kapasitesinin yüzde 80’ini kullanacağını, ayrıca 2020’lerde yaklaşık 50 milyar cihazın birbiriyle bağlantıda olacağını söylüyor. Artan akıllı ürün yelpazeleri ve uygulamaları ve buna bağlı olarak elektromanyetik uyumluluk mühendisliğinin değeri yükseliyor. Konferans Başkanı Prof. Dr. Levent Sevgi EMC konusunun önemine ilişkin, karar verici politikalardan, denetleme mekanizmalarına, test ve ölçülerden, laboratuvarlardan uluslararası akreditasyona, planlama ve tasarımdan üretime ve piyasaya, hatta tüketime varıncaya kadar geniş alanda ilgi odağıdır dedi.

Çalışma alanları

Elektromanyetik uyumluluk çalışmaları, cihazların birbirleriyle etkileşimlerini, kontrol edebilmek ve yönetebilmek üzere sürdürülüyor. Telefondan, savaş uçaklarına, tabletten, akıllı saatlere kadar her ölçekte teknolojik cihazın işleyiş ve etkileşim sürecini yönetmek her düzlemde önemli. Konferansta paylaşılacak olan biyo elektromanyetik alandaki çalışmalarsa, canlıların teknolojik donanımdan görebileceği zararın azaltılmasını hedefliyor.

Elektrikli araçlarda ve insansız hava araçları, mobil haberleşme, hava taşıtları,ulaşım/toplu taşıma sorunları, güç sistemleri, korunma yaklaşımlarında EMC teknolojileri ve biyomanyetik mühendislikte canlı etkileşimi konferansta ele alınacak konulardan bazıları.

Katılımcılar

14 Eylül'e kadar sürecek olan konferansta, Aselsan, Vestel, Arçelik, Tübitak–MAM, Tübitak–UME, Tübitak–UEKAE, Tübitak–BILGEM, Tusaş (TAI), Roketsan, Türksat, Otokar, Esim gibi önde gelen endüstri kuruluşlarının, ABD, İsviçre, Almanya, İrlanda, İtalya, Fransa gibi ülkelerin tanınmış firmalarının uzmanları ve üniversitelerin de katılımıyla elektromanyetik çalışma alanındaki çalışmalar tartışılacak. Davetli konuşmacılar Prof. Dr. Christos Christopoulos ve Prof. Pyotr Ya. UFIMTSEV kürsüye konferansın ilk gününde çıkacaklar.
ETİKETLER : bem emc
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun