Bilim 05 EYLÜL 2011 / 09:09

Elektrikli Araçlarda HERTZ ve BYD Ortaklığı

BYD ve dünyanın en büyük araç kiralama markalarından olan Hertz Corporation, BYD marka elektrikli araçların Çinli kullanıcılar, belediyeler ve devlet kurumlarına kiralanmasına yönelik stratejik ortaklıklarının duyurusunu yaptı.Düzenlenen imza töreninde Hertz Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Mark Frissora, “Hertz, yeniliklere yatırım yapma konusunda bir kez daha bir ilke imza attı. Biz, Çin'de kiralık elektrikli araç hizmeti verecek ilk şirketiz. BYD ile olan ortaklığımız sayesinde, kiralama ve satış dahil olmak üzere komple bir çözüm sunabiliriz. Bu da endüstrimizde bir ilk” şeklinde açıklamada bulundu.

BYD Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Chuanfu Wang “Yenilik Hertz'in daimi felsefesi, BYD'nin de hızlı ve sürekli büyümesinin özünde yatan ilkedir. Elektrikli araçların kiralanması, yeni nesil enerji endüstrisinin gelişimi için yenilikçi bir adımdır" dedi. Bu yenilik iki büyük işletme için de elektrikli araç alanında çevreci "yeşil" ulaşımı ön plana çıkararak dünyanın dikkatini bu noktaya çekmesi hedefleniyor.

Bu anlaşmanın bir parçası olarak, BYD'nin 5-koltuklu, 240 km‟den fazla menzile sahip e6 model elektrikli aracının Hertz-Çin‟in kiralama filolarına katılmasıyla, e6 Çin'de kiralanabilen ilk elektrikli araç olacak. e6 bir yıldan uzun süredir Çin'in Shenzhen şehrinde taksi filolarında kullanılıyor. 50 adetlik ilk e6 taksi filosu bugüne kadar toplamda 4 milyon km yol kat etti. 2011 Shenzhen Universiade Yaz Oyunları'nda kullanılmak üzere üretilen 300 adet e6 daha Temmuz ayında bu filolara eklendi.

BYD'nin e6'sı Hertz'in filoları ile yerli kullanıcılara, 20 milyonun üzerinde üniversite öğrencisine, turistlere, şirketlere ve birçok farklı alandaki kullanıcıya çevre dostu elektrikli araç sürüş keyfini yaşatacak. BYD'nin Türkiye distribütörü olan BD Otomotiv, BYD'nin e6 modelini 2011'in son çeyreğinde Türk kullanıcıları ile buluşturacak.
ETİKETLER : BYD Hertz Corporation