Bilim 10 HAZİRAN 2010 / 12:11

Elektrik enerjisi üreten pencere camı yaptılar

Sabah akşam güneş alan evlerde pencere camları da boş durmasın diye düşünmüşler.

Sabah akşam güneş alan evlerde pencere camları da boş durmasın diye düşünmüşler.


Güneş panelleri denilince hep böyle siyah, ışığı alabildiğine soğuran paneller aklınıza geliyorsa, yavaş yavaş bu önyargıdan da sıyrılmanın vakti geldi. Çin'deki Taipei Optoelektronik Haftası etkinliklerinde Engadget China tarafından keşedilen Chin Hua adlı bu pencere, aslında elektrik enerjisi üretebilen şeffaf bir güneş paneli.

Gerçi bu panel bildiğimiz kadar şeffaf değil, gelen ışığın bir kısmını tutabilmek için hafif buğulu bir görüntüsü var. Şu haliyle üretebildiği enerji de 2 Watt kadar. Ama güneş panellerine bakışımızı değiştirmek ve yüzü güneşe dönük binalarda iç ışıklandırmayı kesmeden kaynakları verimli değerlendirmek adına güzel bir gelişmeyi simgeliyor. Ne zaman piyasaya çıkıp yaygınlaşacağı şimdilik belli değil.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun