Bilim 23 EYLÜL 2011 / 10:36

Einstein’ın teorisi çürütülüyor: Işık hızının ötesine geçildi

Deneylerde ışık hızının ötesine geçildi

Temel fizik yasalarından biri olan, ışık hızının ötesine geçilemeyeceği teorisi CERN’de yapılan deneyde farklılık gösterdi. Deney doğrulanabilirse fizik kuralları kökten bir çözüme ihtiyaç duyabilir.Atomdan küçük partiküller olan nötrinoların, temel fizik yasalarına aykırı biçimde, ışık hızını aştığını gösteren deney doğrulanırsa modern fizik kurallarının yeniden gözden geçirilmesi gerekebilir.

Avrupa Parçacık Araştırma Merkezi CERN'deki fizikçiler, atomdan küçük partiküllerin temel fizik yasalarına ters düşen biçimde, ışık hızını aştığını belirtti.

Bilim insanlarının kullandığı ve OPERA ismini verdikleri cihazda 3 yıl süren denemelerde 16 bin nötrinonun 730 kilometrelik mesafede dolaştırıldığı belirtildi. İtalya'da Alplerin kolu olan Apenin Dağları'nın altındaki laboratuardan diğer laboratuara fırlatılan nötrinoların hedefe saniyenin milyarda biri kadar önce vardığı hesaplandı. Ortalama 2.43 milisaniyede yol alan nötrinolar ışık hızından 60 nanosaniye daha hızlı çıktı.

15 bin defa ölçüm yapan bilim insanları sonucun kendilerini şaşırttığını, bu nedenle ABD ve Japonya'dan başka kuruluşlardan da bağımsız şekilde bu ölçümleri değerlendirmelerini istediklerini açıkladı. Araştırmacılar o zamana dek bu bulgulara temkinli yaklaştıklarını söylüyor.

Einstein’ın en önemli teorilerinden biri çürüyebilir ve fizik kanunları tamamen değişebilir

Albert Einstein'e göre, hiçbir şey ışıktan daha hızlı hareket edemiyor. Ancak doğrulandığı takdirde bu deney, Albert Einstein'in Özel Görelilik Kuramının bazı kısımlarını tersine çevirebilir, evrenin nasıl işlediğini açıklayan yasalar alt üst olabilir. Tüm modern fizik teorilerinin yeniden gözden geçirilmesini dahi gerektirebilir.

Bununla beraber araştırma grubu "sistematik hata" dedikleri durumun oluşması halinde istenildiği kadar ölçüm yapılsın, yine aynı hata, yani hız sınırının aşıldığı gibi bir izlenim elde edilmesi riski bulunduğunu, bu nedenle ölçümlerini kamuoyuna ilan ettiklerini bildirdi.

Çalışmaları yürüten Antonio Ereditato, "Hayalim başka bir bağımsız deneyde de aynı sonucun alınması o zaman rahatlayacağım" diye konuştu. Ereditato, "Ama şimdilik hiçbir şey iddia etmiyoruz. Toplumun bu çılgın sonucu anlamakta yardımcı olmasını istiyoruz çünkü bu çılgınlık ve elbette sonuçları da çok ciddi olabilir" dedi.
YORUMLAR
dgsg 05 OCAK 2015 / 13:54 0 0
ışığın kütlesi yoktur
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun