Bilim 05 NİSAN 2010 / 11:03

Eğitim kurumlarına akıllı kart sistemi

Multinet, Okulnet ile Gaziantep Üniversitesi'nde akıllı kart teknolojisini başlattı.

Multinet, Okulnet ile Gaziantep Üniversitesi'nde akıllı kart teknolojisini başlattı.


Ön ödemeli ve temassız kart sistemi Okulnet, ilk olarak Gaziantep Üniversite'nde uygulanmaya başlandı. Gaziantep Üniversitesi öğrencileri ve personeli için kimlik kartı görevi de gören Okulnet Kartları üniversite içerisindeki kimlik doğrulama, ödeme ve üyelik işlemlerinin tamamının tek bir kart üzerinden yönetilmesini sağlıyor.

Öğrenci, akademik personel, idari personel ve sözleşmeli personel için ayrı ayrı yetkilendirilen kartlarda, temaslı ve temassız olmak üzere iki ayrı işlem özelliği bulunuyor. Temassız işlem özelliği, okul içerisindeki yemekhane, öğrenci işleri, kütüphane gibi noktalarda ödeme amaçlı, kampüs giriş çıkışlarında ve içerideki geçiş noktalarında kimlik doğrulama amaçlı kullanılıyor. Temaslı işlem özelliği ise, kartların tüm Türkiye'deki Multinet üye iş yerlerinde gıda harcamaları için kullanılabilmesine imkan veriyor.

Okulnet ile bireysel alana yönelerek farklı bir hedef kitleyi de kartlı çözümler ile tanıştırdıklarını belirten Multinet Pazarlama Müdürü Uğur Tarı, hayatın her alanında tek bir kart kullanımı misyonuyla ilerlediklerini belirtti. Bu uygulamanın diğer üniversitelere de örnek olacağını düşündüğünü belirten Tarı, öğrencilerin nakit para taşıma ihtiyacı duymadan ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini ifade etti.