Bilim 22 TEMMUZ 2009 / 10:54

E-postalar, 3G ağlarını P2P'den daha çok zorluyor

Alcatel-Lucent'a araştırma desteği veren Bell Laboratories'e göre e-postalar, 3G networklerine web surf ya daP2P uygulamalarından çok daha fazla yük getiriyor.

Alcatel-Lucent'a araştırma desteği veren Bell Laboratories'e göre e-postalar, 3G networklerine web surf ya daP2P uygulamalarından çok daha fazla yük getiriyor.


Bell Labs araştırmacılarından Mike Schabel, mobil e-postalar yüzünden, telefonların yeni posta kontrolü yapmak için sunucuyu sürekli meşgul ettiğini, bunun da ağları vurduğunu söylüyor. Mobil elektronik postalar, kablosuz veri ağının sinyal kaynaklarını yüzde 69 oranında tüketiyor. Ağ tarafından taşınan verinin sadece yüzde dört hacmine sahip olmasına rağmen bunu yapıyor.


Diğer yandan web'de surf kablosuz ağ veri hacminin yüzde 70'ini kapsıyor. Sinyal kaynaklarının sadece yüzde 12'sini kullanıyor. Schabel, P2P uygulamalarının kaynağa oldukça bağımlı ve etkili olduğunu da ekliyor. Schabel, yeni akıllı telefon uygulamalarının (lokasyon tabanlı servisler, hava durumu güncellemeleri vs) ağa "e-posta" gibi baktığını belirtiyor. Çünkü onlar da sürekli ağa girip çıkıyor. Schabel "Bu, kablosuz operatörler için oldukça zorlayıcı birşey" diyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun