Bilim 23 ŞUBAT 2010 / 14:28

E-atıklar gelişen ülkelerin başını ağrıtıyor

BM, gelişen ülkelerin e-atık yığınları ile başa çıkması için acil önlem almaları gerektiğini söylüyor.

BM, gelişen ülkelerin e-atık yığınları ile başa çıkması için acil önlem almaları gerektiğini söylüyor.


Birleşmiş Milletler yayınladığı bir raporla Çin, Hindistan ve bazı Afrika ülkelerinde, eski bilgisayarlar ve atılabilir elektronik eşya yığınlarının oluştuğunu ve bunun için acil önlem alınması gerektiğini savundu.

11 ülkede yapılan anket, 2020'de Hindistan'da yığılacak olan eski bilgisayar sayısının yüzde 500 oranında artacağını öne sürüyor.

BM raporu, 11 ülkedeki e-atık seviyesi hakkında bilgi verirken, bu atıkların önümüzdeki yıllarda ne oranda artacağına dair bilgi de sunuyor. Küresel e-atık oranı hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerde yılda yaklaşık 40 milyon ton artıyor.

BM, bu sorunla ilgilenilmediği takdirde e-atıkların çevreyi ve toplum sağlığını ciddi ölçüde tehdit edeceği uyarısında bulunuyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun