Bilim 05 KASIM 2012 / 12:58

Düşünceyle kontrol edilen biyonik bacak gerçek oldu

Düşünceyle kontrol edilen biyonik bacak gerçek oldu

Teknoloji etkilerini her alanda göstermeye devam ederken, bu defa da düşünceyle kontrol edilebilen biyonik bacak bir çok engelli insana unut ışığı olmaya hazırlanıyor. Sağ bacağını bir motosiklet kazasında kaybeden 31 yaşındaki Zac Vawter, Chicago Rehabilitasyon Enstitüsü'nün bağış toplamak amacıyla düzenlediği "SkyRise Chicago" etkinliğinde, dünyanın en yüksek gökdelenlerinden biri olan Willis Kulesi'nin merdivenlerini, düşünceyle kontrol edilen biyonik bacakla çıkmayı başardı. Toplam 53 dakika 9 saniye süren tırmanış sonunda, biyonik bacağın sorunsuz olduğunu belirten Vawter, biyonik bacakla hareket etmenin, normal bacakla hareket etmekten çok da farklı olmadığını vurguladı.

5 kilo ağırlığında ve 2 adet motora sahip biyonik bacak, kullanıcıların sakat olan bölgesine gönderilen uyarılarla çalışıyor. Yani Zac Vawter, yürümeyi düşündüğü zaman, beyinden biyonik bacağın olduğu bölgeye sinyal gönderiliyor ve yürüme eylemi gerçekleştiriliyor.Zac Vawter, tırmanışı gerçekleştirmeden önce, uzun süre kendisi için hazırlanan spor salonunda antrenmanlara tabi tutulmuştu. Başarılı geçen tırmanışın ardından, bilim insanları bacağı geliştirmeye devam ederek, uzun vadede insanlığa sunmaya hazırlanıyorlar.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.

Tırmanış ve biyonik bacakla ilgili kısa bir videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gkHoV6XJGsk[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun