Bilim 10 AĞUSTOS 2011 / 11:13

Dünyanın temiz su ihtiyacını karşılamak için sıradaki çözüm, buzdağlarını sürüklemek

Dünyanın temiz su ihtiyacı her geçen gün artarken, her yıl Kuzey kutbundan koparak okyanusta eriyip giden buzdağlarının bir kısmını erimeden önce taşıyıp temiz suya ihtiyaç duyulan yerlere götürmek mümkün olabilir mi? Kutuplardaki buz tabakaları, binlerce yıldır soğukta tutsak kalan tatlı suyun birleşiminden oluşuyor ve araştırmacıların deyimiyle "Dünyanın en saf suyu" buralarda yer alıyor.

Fransız mühendis Georges Mougin, onlarca yıldır bu buzdağlarının nasıl taşınabileceğine kafa yorduktan sonra nihayet bir yolunu bulmuş gibi görünüyor. Buyurun kısa tanıtım filmini beraber izleyelim.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=opChLhLMFmU[/youtube]

Fast Company'nin konuya ilişkin detaylı haberini ve diğer videoları bu adreste bulabilirsiniz.

Hazır temiz sudan bahsetmişken, dünyadaki temiz su sıkıntısının nasıl çözülebileceğine dair aşağıdaki infografik video çalışmasını da özellikle tavsiye ederiz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BCHhwxvQqxg[/youtube]
YORUMLAR
Ahmet Usta 11 AĞUSTOS 2011 / 09:21 0 0
Buzdağının yolculuğu boyunca geçireceği maceranın Fransız Dassault Systemes (www.3ds.com) tarafından üretilmiş özel 3D simülasyon yazılımı ile analiz edildiğini ve bu sonuçlardan bu işin anlamlı olup olmadığının belirlendiğini biliyor musunuz?

Detaylı bilgi aşağıdaki linkte;
http://www.3ds.com/icedream/scientific-simulation-in-3d/
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun